RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Adam Niedzielski: Nie musimy wykupować leków przeciwwirusowych na zapas

– Jeżeli chodzi o zapasy apteczne zwykłych leków przeciwwirusowych, to jestem po rozmowach z farmaceutami i mam zapewnienie, że nie musimy wykupować leków na zapas. Absolutnie nie jest to potrzebne. Apteki mają leki przeciwwirusowe – mówił w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, resort stara się ściągnąć do Polski z USA jak najwięcej leku Remdesivir.

Kraska: W niektórych placówkach brakuje remdesiviru, jest przesuwany między szpitalami

W niektórych placówkach zaczyna brakować stosowanego u pacjentów z COVID-19 leku remdesivir, dokonywane są przesunięcia między szpitalami –...

zobacz więcej

Minister Niedzielski został zapytany, jakie mamy zapasy leków przeciwwirusowych.

– Jeżeli chodzi o zapasy apteczne zwykłych leków przeciwwirusowych, to jestem po rozmowach z farmaceutami i mam zapewnienie, że nie musimy wykupować leków na zapas. Absolutnie nie jest to potrzebne. Apteki mają leki przeciwwirusowe – mówił minister.

– Jeśli chodzi o leki specjalistyczne szpitalne, to robimy to, co jest możliwe. Staramy się po pierwsze ściągnąć jak najwięcej leku Remdesivir z USA. Jego pula jest przydzielona na całą Europę; mamy udział w dostawie tego leku według parytetu. Wspólnie z całą UE negocjujemy z USA jego przydział na rynek europejski. Poza tym staramy się zarządzać wewnętrznie w kraju w ten sposób, by miejsca, gdzie jest zwiększone zapotrzebowanie, nie miały przestoju, tylko otrzymywały z tych miejsc, które mają nadmiary, ale rzeczywiście tego leku nie brakuje – dodał, podkreślając, że „dostawy pozwalają na to, by pacjentów leczyć skutecznie cały czas”.

W maju remdesivir został w trybie nadzwyczajnym dopuszczony do stosowania w ciężkich przypadkach COVID-19 w USA, a następnie m.in. w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

źródło:
Zobacz więcej