RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiadomo, kiedy projekt ws. podziału Mazowsza trafi do Sejmu

Trwają prace nad szczegółami projektu ustawy (fot. Shutterstock/Inga Linder)

Najpóźniej w listopadzie do Sejmu trafi projekt ustawy w sprawie podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie – poinformował szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

„Analizy i prace dotyczące podziału województwa mazowieckiego są już zaawansowane”

Analizy i prace dotyczące podziału województwa mazowieckiego są już zaawansowane – poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk....

zobacz więcej

Sobolewski podkreślił w rozmowie z TVP Info, że Zjednoczona Prawica nie zrezygnowała z planów podziału Mazowsza. – Projekt ten najpóźniej w listopadzie trafi do laski marszałkowskiej i będzie procedowany – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jak zaznaczył, jest to jeden z punktów programowych Zjednoczonej Prawicy. – Mówiliśmy o nim w kilku kampaniach, nie tylko parlamentarnych, ale i samorządowych. Chcemy teraz przystąpić do jego realizacji, dzieląc województwo mazowieckie na województwo mazowieckie i województwo warszawskie – wyjaśnił Sobolewski.

Według niego trwają prace nad szczegółami projektu ustawy. Ma ona zawierać załącznik z kalendarzem postępowania w ramach podziału Mazowsza. – Będzie załączony kalendarz kolejnych etapów; jednym z etapów będą wybory do sejmików województwa warszawskiego i województwa mazowieckiego – powiedział poseł PiS. Jak dodał, wybory te miałyby się odbyć w 2021 r.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS odniósł się też do niedawnych zapowiedzi obecnego marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika (PSL), dotyczących ewentualnego referendum w sprawie podziału regionu. – Rozumiem, że (marszałek Struzik) pokryje koszty tego referendum z własnej kieszeni, bo z tego, co wiem, to województwo mazowieckie ma dosyć duże zadłużenie – ironizował poseł PiS.

„Analizy i prace dotyczące podziału województwa mazowieckiego są już zaawansowane”

Analizy i prace dotyczące podziału województwa mazowieckiego są już zaawansowane – poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk....

zobacz więcej

Przypomniał, że referendum takie nie będzie wiążące dla Sejmu. – To tylko potwierdza tezę, że obecny system zarządzania województwem mazowieckim, obecne władze powinny powoli przechodzić do historii – dodał Sobolewski.

Według szefa Komitetu Wykonawczego PiS w niedługim czasie do Sejmu mają trafić projekty dotyczące dalszych zmian w sądownictwie – nie wykluczył, że jednym z rozwiązań może być likwidacja sądów rejonowych – oraz projekt ustawy w sprawie tzw. dekoncentracji mediów.

Dotychczasowy podział Polski na 16 województw obowiązuje od 1999 r. W jego ramach wyodrębniono województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Warszawa, największe polskie miasto, jest stolicą woj. mazowieckiego.

źródło:
Zobacz więcej