RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polscy naukowcy opracowali szybszą wersję testu na koronawirusa

To modyfikacja trzeciej generacji testu (fot. Niels Wenstedt/BSR Agency/Getty Images)
To modyfikacja trzeciej generacji testu (fot. Niels Wenstedt/BSR Agency/Getty Images)

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (IChB PAN) opracowali kolejną wersję testu na obecność SARS-CoV-2, która jest dwa razy szybsza od ostatniej generacji.

Przełomowe odkrycie. Przeciwciało, które „całkowicie neutralizuje” koronawirusa

Amerykańscy naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine poinformowali, że odkryli przeciwciało, które „całkowicie neutralizuje” nowego...

zobacz więcej

Kierownik Pracowni Genomiki IChB PAN dr Luiza Handschuh poinformowała, że kolejna wersja testu weszła do sprzedaży w ubiegłym tygodniu. – To jest tak naprawdę modyfikacja trzeciej generacji testu, który od jakiegoś czasu jest na rynku, ale taka modyfikacja, która przyspiesza dwukrotnie czas reakcji – powiedziała.

– Mieliśmy trzy generacje testów. W pierwszej był wykrywany tylko jeden gen wirusa, w drugiej dwa geny, ale w tzw. teście dwubiałkowym, czyli odbywało się to w dwóch osobnych reakcjach. W trzeciej generacji wszystko działo się w jednej reakcji. I to nadal podtrzymujemy – jest jedna reakcja – natomiast skróciliśmy czas dwukrotnie. Można powiedzieć, że jest to ulepszona trzecia generacja – opisała.

Wyjaśniła, że etap detekcji wirusa skrócił się z dwóch do jednej godziny. – Natomiast wszystkie inne czynności trzeba wykonać niezależnie od tego. To nie jest tak, że za godzinę jest wynik. Takich testów na koronawirusa jeszcze nie ma. Jest to skrócenie czasu wygodne dla laboratoriów – test zajmuje maszynę przez godzinę, a nie dwie – powiedziała.

– Zachowujemy tę samą czułość testu, która była. To nie jest skracanie czasu kosztem czegoś. To jest tak samo dobry test, tylko szybszy – zaznaczyła.

Naukowcy opracowali 20-minutowy test krwi na koronawirusa

Naukowcy z Australii opracowali test, który może określić nową infekcję koronawirusem w ok. 20 minut przy użyciu próbek krwi. W ich opinii to...

zobacz więcej

Wskazała, że nowy rodzaj testu ma pozytywną opinię Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny i ma certyfikat CE IVD. Przy produkcji testu IChB PAN współpracuje z firmą Medicofarma.

W marcu naukowcy z poznańskiego Instytutu poinformowali, że opracowali własny prototyp testu na koronawirusa, opartego o odczynniki wyłącznie polskich producentów. Test zaczął być produkowany pod koniec kwietnia. Pod koniec maja IChB PAN podał, że opracowano kolejną generację testu

źródło:
Zobacz więcej