RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Dzień Katakumb. Tym razem odbędzie się online

Ze względu na pandemię koronawirusa, 3. edycja Dnia Katakumb w całości odbędzie się online (fot. Shutterstock/Frank Bach)
Ze względu na pandemię koronawirusa, 3. edycja Dnia Katakumb w całości odbędzie się online (fot. Shutterstock/Frank Bach)

Najnowsze

Popularne

W sobotę 10 października odbędzie się 3. edycja Dnia Katakumb, organizowanego przez Papieską Komisję Archeologii Sakralnej. Z powodu trwającej pandemii odbędzie się ona w formie wirtualnej i będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych.

Polscy archeolodzy zdążyli przed rabusiami. Odkryli nienaruszone groby sprzed 1800 lat

Bogate, świetnie zachowane groby z okresu rzymskiego, czyli sprzed ok. 1800 lat, odkryli polscy archeolodzy w czasie wykopalisk w okolicy obozu...

zobacz więcej

Tegoroczna edycja, inspirowana 5. rocznicą publikacji papieskiej encykliki „Laudato Si’” o ochronie stworzenia będzie odbywała się pod hasłem: „Cóż za Raj!” (wł. „Che Paradiso!”). Jak wyjaśniają organizatorzy, tegoroczne obchody mają m.in. zwrócić uwagę na motywy przyrodnicze, nawiązujące do biblijnego Edenu, które często można spotkać pośród malowideł w katakumbach. 3. Dzień Katakumb ma obudzić w wiernych tęsknotę za rajem i życiem wiecznym.

Jak wyjaśniają organizatorzy wydarzenia, „starożytni chrześcijanie, odwołując się przede wszystkim do tekstów biblijnych, wyobrażali sobie ostateczne przeznaczenie ludzkości w rajskim kontekście, w którym króluje pełna harmonia ze wszystkimi stworzeniami wezwanymi do nowego życia obiecanego przez Chrystusa i zapoczątkowanego w jego zmartwychwstaniu”.

„Obserwowanie i kontemplowanie tych sugestywnych przedstawień oznacza nie tylko wyobrażanie sobie pięknego, harmonijnego, spokojnego i radosnego miejsca naszego przeznaczenia i marzenia o nim, ale także pragnienia i budowania go w teraźniejszości, troszcząc się o „wspólny dom”, o ziemię na której żyjemy i o wszystkie stworzenia, które dzielą tę ziemię z ludzkością. Rajskie obrazy z katakumb wzywają nas więc do troski o ziemski raj, który zamieszkujemy i w którym żyjemy i do zawierzenia Stwórcy” – zachęcają do udziału organizatorzy Dnia Katakumb.

Ze względu na pandemię COVID-19, 3. Dzień Katakumb w całości odbędzie się online. Wydarzenie otworzy kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury i Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej. W ramach programu przybliżone zostaną m.in. niedostępne wcześniej obrazy katakumb na Via Anapo. Odbędą się też warsztaty rozrywkowo-edukacyjne dla dzieci na temat mozaik i fresków. Dostęp do poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronie: www.giornatadellecatacombe.it.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej