RAPORT

Tusk kontra Tusk

Portal „Faktu” będzie przez miesiąc przepraszał działacza antykomunistycznego

Janusz Fatyga był odznaczony m.in Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)
Janusz Fatyga był odznaczony m.in Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)

Sąd Apelacyjny w Krakowie wydał wyrok w sprawie zniesławienia Janusza Fatygi, działacza opozycji antykomunistycznej przez portal fakt24.pl. Wydawnictwo opublikowało jego zdjęcie z czarnym paskiem na oczach z podpisem sugerującym, że jest on stalinowskim sędzią oskarżonym przez IPN o bezprawne pozbawienie wolności działaczy niepodległościowych. 

Z bohatera walki z komuną „Fakt” zrobił stalinowskiego zbrodniarza. Wydawca: nic się nie stało

Do września Sąd Okręgowy w Krakowie odroczył proces wytoczony przez działacza opozycji antykomunistycznej Janusza Fatygę wydawcy dziennika „Fakt”....

zobacz więcej

Wydawnictwo portalu - RASP - dotąd odmawiało uznania swojej winy, twierdząc, że nic wielkiego się nie stało. Teraz będzie musiało codziennie przez miesiąc zamieszczać przeprosiny, dobrze wyeksponowane - na jednej czwartej ekranu w pogrubionej ramce.

– Jesteśmy zadowoleni z tego wyroku. To wydawnictwo z przyzwoitego człowieka zrobiło stalinowskiego zbrodniarza – powiedziała portalowi tvp.info mec. Monika Brzozowska-Pasieka, pełnomocnik Janusza Fatygi.

Przeprosiny są efektem publikacji zamieszczonej na portalu wydawanym przez niemiecko-szwajcarski koncern w styczniu 2016 r. Artykuł nosił tytuł „SKANDAL. Ogromne emerytury stalinowskich sędziów”. Zdjęcie główne, które zostało umieszczone tuż pod tytułem artykułu, przedstawiało Janusza Fatygę z czarnym paskiem na oczach. Sugerowało ono, że zasłużony działacz opozycji antykomunistycznej odpowiada za stalinowskie zbrodnie, choć sam tekst odnosił się głównie do Henryka Kostrzewy. To generał brygady Wojska Polskiego, naczelny prokurator wojskowy i zastępca prokuratora generalnego w latach 1984-1990. wcześniej sędzia, któremu IPN zarzucał komunistyczne przestępstwa.

Zdaniem wydawcy portalu wizerunek został zanonimizowany i nie ma możliwości, by jakakolwiek osoba zidentyfikowała Janusza Fatygę. Tymczasem sam pokrzywdzony dowiedział się o publikacji ze swoim udziałem od znajomych.

Janusz Fatyga, jeszcze w latach 70. działał w Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Jako prawnik udzielał porad działaczom Solidarności, w stanie wojennym był internowany. Przez SB był inwigilowany do 1990 r. W wolnej Polsce został odznaczony m.in Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej