RAPORT

Pogarda

Nobel z fizyki za odkrycia dotyczące czarnych dziur

Laureaci podzielą się nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (fot. PAP/EPA/ESO/L. Calçada/HANDOUT)
Laureaci podzielą się nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (fot. PAP/EPA/ESO/L. Calçada/HANDOUT)

Najnowsze

Popularne

Tegoroczni nobliści z fizyki Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez zostali nagrodzeni za odkrycia dotyczące jednego z „najbardziej tajemniczych zjawisk we Wszechświecie” – uznał Komiet Noblowski we wtorek.

Niektóre z planet mogą lepiej sprzyjać życiu niż Ziemia

Planety nieco większe, nieco starsze, zawierające trochę więcej wody i krążące wokół trochę innych gwiazd są lepsze do życia niż Ziemia – twierdzą...

zobacz więcej

Czarne dziury uważane są za jedno najbardziej tajemniczych zjawisk we Wszechświecie. Są to obszary czasoprzestrzeni, których ze względu na bardzo silną grawitację nie jest w stanie opuścić żaden obiekt, nawet światło.

Roger Penrose wykazał, że powstawanie czarnych dziur wynika z ogólnej teorii względności Albert Einsteina. Dokonał tego dzięki opracowanemu przez siebie modelowi matematycznemu.

Reinhard Genzel i Andrea Ghez odkryli „supermasywny gęsty obiekt w centrum naszej galaktyki”, czyli supermasywną czarną dziurę w sercu Drogi Mlecznej, która wpływa na orbity gwiazd.

Wystartowała rakieta z zaopatrzeniem dla stacji ISS

Rakieta Antares z kapsułą towarową Cygnus wystartowała w piątek z bazy Wallops Island, w stanie Wirginia, wioząc zaopatrzenie dla obecnej i...

zobacz więcej

Andrea Ghez jest dopiero czwartą w historii kobietą, która zdobyła nagrodę w tej dziedzinie. Na wieść o wyróżnieniu, wyraziła nadzieję, że będzie inspiracją dla wielu kobiet pracujących w nauce.

– Ta dziedzina daje tyle przyjemności, a jeśli czuje się pasję do nauki, można jeszcze tak wiele zrobić – powiedziała.

Andrea Ghez urodziła się w 1965 r. w Nowym Jorku. Jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Jest czwartą laureatką Nagrody Nobla z fizyki obok Marii Skłodowskiej-Curie (1903 r.), Marii Goeppert Mayer (1963 r.) oraz Donny Strickland (2018 r.).

Kolejny z tegorocznych noblistów – sir Roger Penrose, profesor na Uniwersytecie w Oksfordzie – urodził się w 1931 r. w Colchester (Wielka Brytania). Jest autorem wielu książek popularnonaukowych.

Badacz wielokrotnie odwiedzał Polskę. Jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk. W 2016 r. wraz z polskim fizykiem prof. Andrzejem Trautmanem został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Penrose otrzymał Krzyż Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie fizyki za rozwijanie polsko-brytyjskiej współpracy naukowej.

Trzeci tegoroczny laureat Nobla z fizyki, Reinhard Genzel, urodził się w 1952 r. w Bad Homburg vor der Hoehe w Niemczech. Jest dyrektorem Instytutu Fizyki Pozaziemskiej im. Maxa Plancka w Garching (Niemcy) oraz profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej