RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morska energetyka wiatrowa to nie tylko projekt energetyczny

Projekt uruchomi nową polską specjalność (fot. Shutterstock/fokke baarssen)

Morska energetyka wiatrowa będzie wielkim impulsem gospodarczym dla Polski – powiedział wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. Projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych jest na finale prac legislacyjnych. Zakłada się, że dokument przed końcem roku wejdzie w życie.

Niemcy nie przeanalizowali Nord Stream 2, bo wszystko policzono już… w Moskwie

Argumenty niemieckiego rządu za budową Nord Stream 2 zostały oparte o dane przekazywane przez zaangażowaną w inwestycję spółkę zależną od Gazpromu...

zobacz więcej

Wiceminister Gryglas powiedział podczas 6. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie, że nie jest to wyłącznie projekt energetyczny.

– W większym znaczeniu to jest projekt gospodarczy, który uruchomi nową polską specjalność – podkreślił.

W ubiegłym tygodniu w Szczecinie podpisano „Deklarację Bałtycką na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej”. Dokument zakłada między innymi przyspieszenie rozwoju mocy wiatrowych na Bałtyku, skoordynowanie i zoptymalizowanie działań prowadzących do wykorzystania w pełni energetycznego i gospodarczego potencjału morza, a także inauguruje współpracę krajów regionu Morza Bałtyckiego w tym zakresie.

Deklarację oprócz Polski podpisały: Komisja Europejska, Łotwa, Litwa, Estonia, Dania, Niemcy, Szwecja i Finlandia.

źródło:
Zobacz więcej