RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Więzienie za znieważanie gejów i lesbijek? Rzeczniczka PiS odpowiada na fake newsa

O dalszej drodze projektu nowelizacji ustawy zdecyduje marszałek Sejmu (fot. PAP/Mateusz Marek)
O dalszej drodze projektu nowelizacji ustawy zdecyduje marszałek Sejmu (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Pięć lat pozbawienia wolności zamiast trzech przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu karnego w artykule mówiącym o znieważeniu. Propozycję – jak donoszą media – „poparli” posłowie PiS zasiadający w komisji ds. petycji. Kontrowersje wzbudził fakt, że nowelizacja zakłada rozszerzenie zakazu znieważania m.in. także o gejów i lesbijki. „Zaskakujący gest PiS wobec LGBT” – pisze „Rzeczpospolita”. – To fake news – tłumaczy portalowi tvp.info rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska.

Szkolenia nt. LGBT dla redaktorów Onetu. Kampania Przeciw Homofobii potwierdza

Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii organizowało szkolenia dla dziennikarzy Onet.pl – dowiedział się portal tvp.info. Redakcja Onetu nie...

zobacz więcej

Artykuł 257 Kodeksu karnego w obecnym brzmieniu zakazuje publicznego znieważania grupy ludności albo osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu bezwyznaniowości. Grozi za to do trzech lat więzienia.

Do komisji petycji wpłynął projekt, który zakłada rozszerzenie sankcji do lat pięciu i dopisanie nowych przesłanek: płci, wieku, niepełnosprawności, tożsamości płciowej i orientacji seksualnej.

Zamieszanie czy świadoma decyzja?

W komisji zasiada 16 posłów – decyduje ona, po rozpatrzeniu trafiających do Sejmu pism, które wnieść jako projekty ustaw. Połowę członków komisji ds. petycji stanowią parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości i żaden z nich nie sprzeciwił się propozycji.

Marszałek Sejmu nadała bieg petycji ws. zakazu Halloween? Niezupełnie

Media obiegła informacja, że anonimowy obywatel zgłosił projekt karania za obchodzenie Halloween. „Bieg petycji nadała marszałek Sejmu Elżbieta...

zobacz więcej

Grzegorz Wojciechowski w rozmowie z „Rz” stwierdził, że „poparcie było świadome” i chodziło o skierowanie sprawy do komisji sprawiedliwości. Inny z posłów, niewymieniony z nazwiska, uznał z kolei, że „mogło być efektem zamieszania”, choć „propozycje prezydium komisji z reguły są przyjmowane z dobrą wiarą”.

Rzeczniczka PiS: Komisja nie jest od popierania ustaw

O komentarz poprosiliśmy rzeczniczkę prasową Prawa i Sprawiedliwości Anitę Czerwińską. W rozmowie z portalem tvp.info posłanka wskazuje na „pośredni charakter” komisji petycji w relacjach między obywatelami a parlamentem.

W Warszawie powstanie hostel dla osób LGBT. Są decyzje Trzaskowskiego

W stolicy powstanie hostel do osób LGBT+, ale w nieokreślonej przyszłości – wynika z odpowiedzi udzielonej przez ratusz w imieniu prezydenta...

zobacz więcej

– Komisja petycji, zgodnie ze swoja właściwością, projekt obywatelski wstępnie rozpatrzyła, a następnie, zgodnie z procedurą, przekaże do marszałka Sejmu, który decyduje o tym, do jakiej komisji projekt zostanie przekazany i gdzie będzie procedowany – mówi nam Czerwińska.

Jak wskazuje, można się spodziewać, że projekt trafi do komisji sprawiedliwości – to już zależy jednak od marszałek Elżbiety Witek.

Rzeczniczka PiS zaprzecza jednak twierdzeniom, że posłowie tej partii „poparli ustawę”.

– To fake news. Nie, komisja petycji nie jest od popierania ustaw – podkreśla. Wyjaśnia, że komisja petycji niejako pośredniczy miedzy obywatelami a Sejmem. Projekty zaś są dalej procedowane w odpowiednich komisjach.

Wskazała przy tym, że omawiana petycja została zgłoszona jeszcze w czasie poprzedniej kadencji Sejmu.

Krytyczne stanowisko resortu sprawiedliwości

Już zresztą w kwietniu 2019 r. sekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości przedstawił krytyczne stanowisko resortu w kwestii proponowanych zmian w kodeksie karnym. Wskazano w niej, że petycję oparto na „subiektywnym i indywidualnym osądzie wnoszącego petycję” i nie zawiera ona analizy zasadności podwyższenia „prawnokarnej ochrony w określonych dziedzinach życia społecznego”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej