RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Pająk, który utkał tę sieć, występuje także w Polsce. Przeraża czy fascynuje?

Potężna pajęczyna, dzieło tkacza orb (fot. Missouri Department of Conservation)
Potężna pajęczyna, dzieło tkacza orb (fot. Missouri Department of Conservation)

Najnowsze

Popularne

Niezwykłe odkrycie na szlaku w Springfield w amerykańskim stanie Missouri. Pracownik rządowej agencji zajmującej się ochroną przyrody wykonał zdjęcie pajęczyny o ogromnych rozmiarach. Pieczołowicie utkana sieć jednocześnie fascynuje i przeraża internautów. Jest dziełem pająka zwanego pospolicie tkaczem orb, który występuje także w Polsce.

Czy mróz zabije koronawirusa? Epidemiolog odpowiada

W Polsce trwa kolejna fala epidemii koronawirusa. Pojawiało się już wiele rozmaitych teorii – na przykład ta z alkoholem – jak osłabić...

zobacz więcej

Tkacz orb to właściwie Arabesque Orbweaver. W Missouri znanych jest także kilka podobnych gatunków, które ciężko odróżnić nawet specjalistom. Charakteryzują się lekko trójkątnym, jajowatym odwłokiem z wzorem przypominającym odwrócony świerk. Nogi tych pająków są zwykle szare z brązowymi pierścieniami – podobnie jak włochaty pancerz.

Ich sieci są najbardziej widoczne późnym latem i jesienią – wówczas dorosłe osobniki osiągają największy rozmiar.

Nie dziwi więc, że to właśnie teraz natknięto się na pajęczyny w Springfield. Na zdjęciu widać, że jest ona wielkości dużej pizzy.

Pająki z rodziny tkaczy orb, budowniczowie spiralnych sieci w kształcie koła, często spotykane są także w ogrodach, polach i lasach w Polsce. Ich rodzina obejmuje ponad 3 tys. gatunków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej