RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Czy mróz zabije koronawirusa? Epidemiolog odpowiada

Epidemiolog o teoriach na zabicie wirusa (fot. Forum/Arkadiusz Ziolek)
Epidemiolog o teoriach na zabicie wirusa (fot. Forum/Arkadiusz Ziolek)

Najnowsze

Popularne

W Polsce trwa kolejna fala epidemii koronawirusa. Pojawiało się już wiele rozmaitych teorii – na przykład ta z alkoholem – jak osłabić przenoszonego drogą kropelkową SARS-Cov-2. Padają stwierdzenia, że mróz może zabić koronawirusa. Czy ma to pokrycie w faktach?

Profesor zdradza, jak alkohol pomaga w walce z koronawirusem

Do walki z wirusem najlepszy jest alkohol 70-procentowy – zapewnia wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Jak wyjaśnia, służy on do „inaktywacji wirusa...

zobacz więcej

W ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia publikuje raporty, z których wynika, że koronawirus nie jest w odwrocie. Padają rekordy, które – według przewidywań ekspertów – będą jeszcze poprawiane. Zaczęła się jesień, a więc czas powszechnych zachorowań na grypę. Niebawem przyjdzie zima, czy to zmieni sytuację epidemiczną?

Takie głosy często słychać. Że wobec minusowych temperatur, dużego mrozu wirusy są zabijane. Podobnie zresztą mówiono przed nastaniem lata, że wirusy zabija upał. Jednak ta teoria okazała się nieprawdziwa.

Okazało się, że wysoka temperatura istotnie może pomóc w walce z SARS-Cov-2, jednak raczej nie taka, jaką odnotowujemy choćby latem czy teraz w cieplejszych zakątkach globu.

– Zacznijmy od tego, o jakich temperaturach mówimy. Weźmy np. 60 stopni Celsjusza i 10 minut – taka wirusa załatwi. Jak widać, nawet zwykłe pranie w odpowiedniej temperaturze „załatwi dziada” – mówił nam epidemiolog prof. Włodzimierz Gut.

Co więc z mrozem? – Niska temperatura zdecydowanie nam nie pomoże. Widzimy, jak przenosi się grypa – w sezonie zimowym. Tak samo przenosi się SARS. Właśnie w okresie zimowym będziemy mieli kulminację – mówi „Głosowi Wielkopolskiemu” mikrobiolog i epidemiolog doktor Tomasz Ozorowski.

Dodaje, że niskie temperatury podtrzymują wirusy przy życiu. Zaznacza też, że zimą przenoszą się one lepiej, bo tłoczymy się w zamkniętych pomieszczeniach, a nie przebywamy na świeżym powietrzu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej