RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jesienią na drogach jest najwięcej wypadków. Policja wymienia powody

Policja przypomina o konsekwencjach zmieniających się warunków na drodze (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Jesienią, kiedy dzień staje się krótszy, częściej jeździmy po zmroku. Drogi bywają śliskie, widoczność ogranicza mgła. Kierowcy często zapominają, że zmieniła się pora roku. Prędkość bywa głównym powodem wypadków, dlatego policja przypomina o bezpieczeństwie podczas jazdy.

Śmiertelny wypadek na A1. Bus zderzył się z ciężarówką

Jedna osoba zginęła w zderzeniu busa z samochodem ciężarowym na A1 w miejscowości Frąca (woj. pomorskie) między węzłami Warlubie a Kopytkowo....

zobacz więcej

Wg statystyk jesienią na polskich drogach jest najwięcej wypadków. Kierowcy często zapominają, że zmieniła się pora roku. Głównym powodem wypadków okazuje się prędkość.

Jezdnie, nawet gdy nie pada, bywają wilgotne, utrudnienia na drodze mogą powodować również opadające liście. Policja przypomina o konsekwencjach zmieniających się warunków na drodze.

– Droga hamowania pojazdów właśnie jesienią, kiedy na jezdni leżą liście, może dwukrotnie, a nawet trzykrotnie się wydłużyć. W tym czasie możemy nie być w stanie wyhamować pojazdu i w porę się zatrzymać – mówi sierż. szt. Mateusz Sławek Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Niestety, kierowcy często nie dbają o wycieraczki – zamazane szyby powodują mniejszą widoczność. Podstawą są również sprawne hamulce i oświetlenie pojazdów. Należy ponadto pamiętać o zmianie opon na zimowe .

Policja przypomina też pieszym o odblaskach, czyli najtańszym i najprostszym sposobie na bycie widocznym. Są one obowiązkowe tam, gdzie nie ma zabudowań.

źródło:
Zobacz więcej