RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szkolenia nt. LGBT dla redaktorów Onetu. Kampania Przeciw Homofobii potwierdza

Redakcja Onetu nie chce komentować sprawy (fot. Facebook / Obserwator Publiczny)
Redakcja Onetu nie chce komentować sprawy (fot. Facebook / Obserwator Publiczny)

Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii organizowało szkolenia dla dziennikarzy Onet.pl – dowiedział się portal tvp.info. Redakcja Onetu nie udzieliła nam odpowiedzi na pytania dotyczące sprawy. Odniosła się do nich z kolei sama KPH, potwierdzając nasze informacje. Warsztaty „miały na celu przekazanie wiedzy z zakresu języka służącego opisowi społeczności osób LGBTQI i jej problemów tak, aby unikać pojęć dyskryminacyjnych” – czytamy w odpowiedzi stowarzyszenia.

Bodnar podpowiada jak ustalić płeć

Adam Bodnar zachęca na Twitterze do lektury publikacji pt. „Postępowania w sprawach o ustalenie płci. Przewodnik dla sędziów i pełnomocników”. Jego...

zobacz więcej

Portal tvp.info dotarł do informacji, że stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii organizowało szkolenia dla dziennikarzy Onet.pl. Ich tematem miały być sprawy związane z ruchem LGBT.

Szkolenia dla redakcji Onetu zbiegły się w czasie z wydaniem przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich publikacji pt. „Postępowania w sprawach o ustalenie płci. Przewodnik dla sędziów i pełnomocników”, którą anonsował na Twitterze sam RPO Adam Bodnar. W opisie podanym na stronie rzecznika można przeczytać m. in., że „celem publikacji jest ułatwienie sędziom orzekania w postępowaniach o ustalenie płci, a także zapewnienie możliwie pełnej ochrony praw człowieka osób transpłciowych w toku tych postępowań”. W broszurze wskazuje się m.in. na potrzebę zwracania się do podsądnych bez określania płci.

Próbowaliśmy się skontaktować z Onetem, by uzyskać m.in. informację, czy szkolenia dla redaktorów portalu prowadzone są w myśl takich wskazań. Ostatecznie otrzymaliśmy od Janusza Schwertnera odpowiedź, że redakcja nie komentuje tej sprawy.

Informacje o prowadzonych dla Onetu szkoleniach potwierdziło samo KPH. Na zadane przez nas pytania odpowiedziała kierowniczka zespołu komunikacyjnego stowarzyszenia, Cecylia Jakubczak.

Szczekanie i ujadanie na warszawskiej „patelni”. LGBT kontra „Stop LGBT” [WIDEO]

Śpiewy, krzyki i gwizdy aktywistów LGBT nie przerwały zbiórki podpisów wolontariuszy Krucjaty Młodych, którzy chcą skierować do parlamentu...

zobacz więcej

Jak czytamy w odpowiedzi KPH, stowarzyszenie przeprowadziło warsztaty dla dziennikarzy i dziennikarek Onet.pl „dotyczące języka służącego opisowi społeczność LGBTQI, tj. lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, queer i interpłciowych”.

Warsztaty odbyły się na przełomie sierpnia i września tego roku i prowadziła je Jakubczak.

„W ramach warsztatów poruszone zostały zagadnienia dotyczące języka służącego opisowi zagadnień związanych z orientacją psychoseksualną i tożsamością płciową. Udział w warsztatach nie był obowiązkowy. Warsztaty prowadzone przez KPH miały na celu przekazanie wiedzy z zakresu języka służącego opisowi społeczności osób LGBTQI i jej problemów tak, aby unikać pojęć dyskryminacyjnych. Warsztaty nie były elementem kampanii dot. praw osób LGBT” – czytamy w odpowiedzi.

źródło:
Zobacz więcej