RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Paryż wejdzie do strefy maksymalnego alertu epidemicznego

Od 6 października przez 15 dni bary w Paryżu pozostaną zamknięte (fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)
Od 6 października przez 15 dni bary w Paryżu pozostaną zamknięte (fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)

Paryż i przedmieścia stanowiące tzw. małą koronę stolicy znajdą się od wtorku w strefie maksymalnego alertu epidemicznego – poinformował prefekt paryskiej policji. Od wtorku przez 15 dni m.in. zamknięte będą bary, a zgromadzenia zostaną ograniczone do 10 osób.

Francja zamknęła kilkaset placówek szkolnych. Będą nowe zasady sanitarne

We Francji z powodu pandemii koronawirusa zamknięto już ponad 2 tys. klas – poinformował francuski minister edukacji narodowej. Jean-Michel...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Władze zezwalają na otwieranie restauracji pod warunkiem dokładnego stosowania protokołu sanitarnego. Ma on zawierać szczegóły dotyczące liczby klientów oraz odległości między nimi. Zakazana będzie sprzedaż alkoholu na wynos i po godz. 22.

Na uniwersytetach liczba obecnych na zajęciach studentów ograniczona została do 50 proc. W domach opieki wizyty możliwe są tylko po umówieniu się na konkretny dzień i godzinę.

– W 115 domach opieki na 700 w regionie wykryliśmy co najmniej jednego chorego – wyjaśnił dyrektor regionalnej agencji zdrowia.

Teatry, kina i muzea pozostaną otwarte – ogłosił prefekt policji Paryża. Obiekty kulturalne będą mogły kontynuować swoją działalność na dotychczasowych zasadach. Jak podkreślił, usługi transportowe będą nadal działać.

Centra handlowe pozostaną otwarte, ale ograniczona zostanie liczba klientów tak, aby na każdego klienta przypadało 4 m kw. powierzchni. Zamknięte zostaną natomiast centra sportowe i centra gier, kluby taneczne, sportowe i fitness, targi i kongresy.

Epidemia we Francji przyspiesza. Ponad 16 tys. zakażeń w ciągu doby

Francuskie ministerstwo zdrowia podało w czwartek, że w ciągu ostatniej doby stwierdzono 16 096 przypadków zakażenia koronawirusem, dzień wcześniej...

zobacz więcej

Jeśli chodzi o zajęcia sportowe, sale gimnastyczne i baseny będą zamknięte, z wyjątkiem zajęć dla dzieci. Wszystkie obiekty zewnętrzne mogą pozostać otwarte, pod warunkiem, że gromadzą mniej niż 1 tys. osób lub 50 proc. swojej maksymalnej pojemności. Rynki i targowiska pozostają otwarte.

Władze poinformowały, że obłożenie łóżek na OIOM-ach przez pacjentów z Covid-19 przekroczyło w regionie paryskim w niedzielę 36 proc., a w Paryżu zarejestrowano 206 ognisk zakażeń koronawirusem. Władze medyczne rejestrują w regionie paryskim średnio około 3,6 tys. przypadków zakażeń koranawirusem na dobę. 40 proc. ognisk to są placówki edukacyjne, 26 proc. stanowią firmy, a 10 proc. spotkania prywatne – poinformowały władze medyczne.

Obecna na konferencji mer Paryża Anne Hidalgo zapewniła firmy i przedsiębiorców, że ratusz będzie „bardzo czujny” i że „zostaną podjęte wszelkie środki ostrożności, aby uniknąć zamknięć i zwolnień pracowników w firmach”. Zarówno Hidalgo, jak i minister pracy Elisabeth Borne zaapelowały o zachęcanie pracowników do pracy zdalnej w tak szerokim zakresie, jak to możliwe.

źródło:
Zobacz więcej