RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Wielkie pieniądze z USA. Bochenek: Powinniśmy być dumni

Rafał Bochenek o inicjatywie Trójmorza (fot. PAP/Jakub Kamiński)
Rafał Bochenek o inicjatywie Trójmorza (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Komisja Kongresu USA przyjęła rezolucję poparcia dla inicjatywy Trójmorza. Rafał Bochenek (PiS) podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info, że niezależnie od wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych, oznacza to poparcie Waszyngtonu dla rodzącego się w Europie Środkowo-Wschodniej wielkiego projektu łączącego 12 państw. – Projektu, który zainicjował m.in. prezydent Andrzej Duda i który jest jego wielkim osobistym sukcesem – dodaje.

Amerykańskie wsparcie dla Trójmorza. Sprawą zajmie się Kongres [WIDEO]

Komisja spraw zagranicznych Izby Reprezentantów jednogłośnie przegłosowała projekt rezolucji wyrażającej poparcie dla Inicjatywy Trójmorza....

zobacz więcej

Rafał Bochenek zaznacza, że projekt Trójmorza właśnie się „materializuje”. – Nie jest to już faza pewnej koncepcji, ale współpraca, która przyjmuje konkretne kształty instytucjonalne – mówi.

W rozmowie z portalem tvp.info dodaje, że w 12 państwach Europy Środkowej i Wschodniej będą mogły być realizowane potężne projekty. – Co ważne, będą mocno związane między innymi z rozbudową infrastruktury drogowej czy energetycznej w kierunkach także z północy na południe. To coś nowego, bo dotychczas ten kierunek w kontekście geopolityki był mocno zaniedbywana, a tkwi w nim duży potencjał. Wcześniej koncentrowano się głównie na inwestycjach łączących zachód ze wschodem – zaznacza.

Fundusz Trójmorza staje się faktem

Poseł PiS przypomina, że w ostatnich dniach Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu USA jednogłośnie przyjęła rezolucję poparcia dla inicjatywy Trójmorza. – Ponieważ w projekt wyraźnie chcą się włączyć Stany Zjednoczone, to dodatkowy element, który wzmacnia go politycznie. Fundusz to szanse na dodatkowe środki finansowe i szybsze nadrabianie zaległości rozwojowych, jakie wciąż są widoczne w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej po okresie komunizmu – stwierdza.

Ponieważ w ramach współpracy powstaje już Fundusz Trójmorza, Amerykanie zaproponowali wsparcie go kwotą 1 mld dolarów. Jak słyszymy, jest to dopiero początek. Udziałowcami Funduszu w najbliższym czasie mają zostać Europejski Bank Inwestycyjny, Bank Światowy, amerykańska instytucja rozwoju International Development Finance Corporation, a także inwestorzy prywatni. Czy zainwestują w projekt kolejne miliardy?

„Cały czas mamy ogromne ambicje”. Prezydent na Konferencji Giełd Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda mówił podczas Konferencji Giełd Trójmorza w Krakowie, że inicjatywa ta jest jednym z najważniejszych obszarów jego...

zobacz więcej

– Wszystko jest jeszcze dogrywane, ale taki jest cel. Jestem przekonany, że panu prezydentowi zależy na tym, aby Fundusz Trójmorza był realnym wzmocnieniem regionu i mógł wyraźnie poprawiać współpracę państw Europy Środkowo-Wschodniej. Zresztą sam prezydent wielokrotnie o tym mówił. Byłoby to świetne uzupełnienie projektów unijnych, które przez te 12 państw od wielu lat coraz lepiej są już wykorzystywane – uważa Bochenek.

Dodaje, że zgoda Kongresu pokazuje, iż w Stanach Zjednoczonych jest w tej sprawie ponadpartyjne porozumienie. – USA chcą się angażować w tej części Europy – zaznacza.

”Polska jednym z liderów”

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. Obecnie do grupy należy 12 państw UE – Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry – położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Czy można powiedzieć, że Polska będzie jednym z liderów tego projektu?

Kolejna afera w Warszawie. Deweloper nie płaci za zajęcie drogi

Mimo szeregu kontrowersji na zielonych terenach Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych w Warszawie ruszyła budowa mieszkań. „Gazeta Wyborcza” donosi, że...

zobacz więcej

– Polska już w pewnym sensie stała się jednym z liderów, bo to pan prezydent Andrzej Duda inicjował wiele działań, by na arenie międzynarodowej gromadzić tych 12 państw wokół idei Trójmorza. Nie zmienia to oczywiście faktu, że do współpracy chętnie włączali się przywódcy poszczególnych państw. Wielką rolę odegrała tu chociażby poprzednia prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović. Ona również była orędowniczką ściślejszej współpracy w regionie – zaznacza Rafał Bochenek.

Przypomina, że dwa kluczowe z punktu widzenia współpracy w ramach Trójmorza szczyty przywódców odbyły się w Chorwacji (w Dubrowniku) oraz w Polsce (w Warszawie). W tym ostatnim na zaproszenie Andrzeja Dudy uczestniczył sam Donald Trump.

– Powinniśmy być dumni, że polski prezydent jest ojcem założycielem tego projektu. Przy takich inicjatywach realnie można ocenić, jak wielki jest autorytet i siła polityczna Andrzeja Dudy, biorąc pod uwagę skuteczność jego polityki dyplomatycznej – ocenia.

Poparcie aż 41 amerykańskich deputowanych

Inicjatorami projektu rezolucji wyrażającej poparcie Stanów Zjednoczonych dla inicjatywy Trójmorza są posiadający polskie korzenie Marcy Kaptur z Partii Demokratycznej ze stanu Ohio i Republikanin Adam Kinziger z Illinois. Pod przygotowanym przez nich dokumentem podpisało się 39 innych deputowanych z obydwu partii.

Treść projektu wyraża wsparcie dla inicjatywy Trójmorza „w jej wysiłkach na rzecz zwiększenia odporności energetycznej i łączności infrastruktury w Europie Środkowej i Wschodniej”, zachęca państwa członkowskie do wspólnego finansowania projektów energetycznych i infrastrukturalnych, a także do rozszerzenia współpracy na tym polu o państwa spoza UE, takie jak Ukraina, Mołdawia oraz kraje Bałkanów Zachodnich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej