RAPORT

Pogarda

Nobel z fizjologii i medycyny 2020 przyznany

Nobel z fizjologii i medycyny 2020 trafił do Harveya J. Altera, Michaela Houghtona i Charlesa M. Rice'a (fot. PAP/EPA)
Nobel z fizjologii i medycyny 2020 trafił do Harveya J. Altera, Michaela Houghtona i Charlesa M. Rice'a (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Nobel z fizjologii i medycyny 2020 trafił do Harveya J. Altera, Michaela Houghtona i Charlesa M. Rice'a – odkrywców wirusa powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C – ogłosił w Sztokholmie Komitet Noblowski.

Nobel z fizjologii i medycyny za odkrycie procesów zachodzących w komórkach

Nobel z fizjologii i medycyny 2019 trafił do Brytyjczyka sir Petera J. Ratcliffa i dwóch Amerykanów – Williama G. Kaelina Jr. i Gregga L. Semenzy...

zobacz więcej

Laureaci podzielą się nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (950 tys. euro, czyli 4,29 mln zł).

Harvey J. Alter jest absolwentem wydziału medycyny Uniwersytetu Rochester, praktykował w szpitalu Uniwersytetu Seattle w Stanach Zjednoczonych. Pracował rteż na Uniwersytecie Georgetown. Od 1969 r. jest zatrudniony w amerykańskim Narodowym Instytucie Zdrowia.

Michael Houghton w 1977 r. został doktorem medycyny na King's College w Londynie. Od 1982 r. pracował w Kalifornii dla biotechnicznej firmy Chiron Corporation, natomiast od 2010 r. jest profesorem wirusologii na Uniwersytecie Alberty w Kanadzie.

Wirusolog Charles M. Rice w 1981 r. doktoryzował się w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym. Od 1986 r. prowadził badania na Uniwersytecie Washington, gdzie w 1995 r. został profesorem. W latach 2001-18 był dyrektorem centrum badań nad zapaleniem wątroby typu C na Uniwersytecie Rockefeller, gdzie nadal wykłada.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej