RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Tatuaż to nie tylko obrazek na skórze. To coś, o czym chce się pamiętać. #PolskaToWiecej

Najnowsze

Popularne

Kiedy idzie się ulicą, trudno nie spotkać kogoś z tatuażem. Wiele osób uważa, że w ten sposób się upiększa. Tatuatorzy wykonują od małych, subtelnych wzorów aż po całe „rękawy”, czyli kompozycje zakrywające ramiona. Spytaliśmy dwoje z nich, czy to, co robią, jest dla klientów bezpieczne oraz, jak dbać o świeżo powstały tatuaż. I jeszcze jedno, równie istotne pytanie: skąd zapotrzebowanie na grafikę na ciele? – Tatuaż to nie tylko obrazek na skórze. To coś, o czym chce się pamiętać – mówi Yuri Melymuka.

To już nie jest moda na bieganie. „Ultra Śledź” jest czymś więcej niż zwykłym biegiem ultra #PolskaToWiecej

Ponad 80 kilometrów biegu przez podlaskie lasy w mrozie. Tak w kilku słowach można opisać Ultra Śledzia czyli jedyne tego typu wydażenie sportowe,...

zobacz więcej

Profesjonalni twórcy tatuaży potwierdzają wzrost liczby klientów i, co ciekawe, dodają, że nie ma znaczenia wiek. O tatuaż proszą równie często osoby młode, wchodzące w dorosłe życie, jak ludzie 50+.

Czy tatuaż boli?

Wszystko zależy od miejsca na ciele, gdzie chcemy go wykonać, i od sprawności tatuatora. Miejscami uważanymi za najbardziej bolesne są te z najmniejszą tkanką tłuszczową. Mowa tu o żebrach, łokciach, piszczelach.

Osoby mające doświadczenie z robieniem sobie tatuaży, zgodnie przyznają jednak, że ból pojawia się na początku i na końcu sesji. Dlaczego? Otóż ludzki organizm otrzymujący w jednej sekundzie kilkadziesiąt nakłuć wyzwala endorfiny, które działają na zasadzie naturalnego leku przeciwbólowego. Po pewnym czasie organizm przyzwyczaja się do dawki bólu, a co za tym idzie powoli ogranicza emisję endorfin.

Tatuator może tez polecić maść przeciwbólową, znieczulającą punktowo. Ważne, żeby to z nim skonsultować i dobrać specyfik odpowiadający naszej skórze.

Kwarantanna obowiązkowa - nuda niekonieczna #PolskaToWiecej

Metodą na kwarantanne może być chęć poznania samego siebie. Eliza Ostaszewska z Białegostoku postanowiła wykorzystać ten czas do zagnębienia się w...

zobacz więcej

Czy to bezpieczne?

W profesjonalnym studio tak. Robienie tatuażu u znajomego już nie.

– Studia tatuażu kładą ogromny nacisk na higienę pracy swoich tatuatorów. Stanowiska do tatuowania za każdym razem są dezynfekowane i zabezpieczane tak, aby nie dochodziło do żadnych infekcji – zapewnia nas tatuatorka Ellina Varaboyova.

Musimy pamiętać, że podczas wykonywania tatuażu na naszym ciele powstaje otwarta rana która jest narażona na wszelkiego rodzaju zakażenia. Warto zwrócić uwagę na to, czy tatuator używa jednorazowych igieł, a wszystkie kable, przyrządy i miejsce pracy jest zabezpieczone odpowiednimi jednorazowymi foliami.

Dziewięcioletnia tatuażystka. „Dla niej to coś normalnego”

Po raz pierwszy wzięła pistolet do tatuażu w wieku dwóch lat. Dzisiaj 9-letnia Maya Lu z Niemiec jest prawdopodobnie najmłodszą profesjonalną...

zobacz więcej

Jak dbać o tatuaż?

Higiena, higiena i jeszcze raz higiena. Świeżo wykonany tatuaż można porównać do trochę głębszego obtarcia skóry. W tatuowanym miejscu powstają miliony drobnych nakłuć, które tworzą ranę. Jeszcze kilka dni po wykonaniu malunku z tatuażu może sączyć się krew. Osocze po wymieszaniu z ludzkim potem daje podatny grunt do rozwijania się przeróżnych bakterii.

– Ważne, żeby tatuaż mógł oddychać. Opatrunek z folii jest tylko po to, aby bezpiecznie dotrzeć do domu. Następnie powinniśmy często przemywać świeży tatuaż i smarować go poleconą przez tatuatora maścią – mówi tatuator Yuri Melymuka.

Tatuaż z niższą stawką VAT 

Przedsiębiorca wykonujący indywidualne i niepowtarzalne dzieło ma prawo do podatkowej preferencji – poinformowała piątkowa „Rzeczpospolita”....

zobacz więcej

Czemu tatuaż jest taki drogi?

Z relacji tatuatorów wynika, że gdy zaczynają oni swoją przygodę, spędzają kilkanaście godzin dziennie nad wypracowaniem kreski, która musi być idealna. Następnie ćwiczą godzinami, żeby być pewnym swojej ręki i umiejętności.

Wszyscy zawodowcy zdają sobie przecież sprawę, że to, co namalują nam na skórze, zostanie z nami do końca życia, dlatego nie ma miejsca na błędy.

Tatuatorzy deklarują również, że cały czas rozwijają się, szukając kolejnych inspiracji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej