RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przez pandemię chętniej kupujemy ubrania z drugiej ręki

Mamy świadomość, że powinniśmy i możemy kupować mniej (fot. Shutterstock/sirirak kaewgorn)
Mamy świadomość, że powinniśmy i możemy kupować mniej (fot. Shutterstock/sirirak kaewgorn)

Aplikacje oferujące możliwość odsprzedaży ubrań święcą triumfy, a modowi giganci wprowadzają możliwość kupowania odzieży z drugiej ręki. Second handy wychodzą z modowego cienia i stają się jednym z istotnych czynników zrównoważonego rozwoju.

Rekordowa sprzedaż procentów. Coraz chętniej sięgamy po wódkę

W 2019 r. statystyczny Polak wypił aż 9,78 litra czystego alkoholu; spożycie alkoholu było najwyższe od 1993 r., czyli odkąd sięgają statystyki –...

zobacz więcej

Zużywamy 400 proc. więcej ubrań niż 20 lat temu. Nie dziwią zatem wyniki badań, które wskazują, że drugim najbardziej szkodliwym sektorem dla naszej planety, tuż po petrochemii, jest produkcja i konsumpcja ubrań. Zaangażowanie konieczne jest nie tylko ze strony marek, ale również konsumentów i ich zakupowych nawyków.

– Pandemia zmieniła podejście konsumentów i domów mody. Po pierwsze, jeśli chodzi o sezonowość, okazuje się, że nie trzeba produkować tylu kolekcji. Z drugiej strony sami konsumenci zaczęli myśleć bardziej o jakości, o mniejszej ilości posiadanych dóbr materialnych – wyjaśnia dr Magdalena Płonka, CEO International School of Costume and Fashion Design.

Moda z drugiej ręki stanowi kompromis między chęcią posiadania, a zrównoważonym rozwojem.

– Zrównoważony rozwój dotyczy też tych rzeczy, które już zostały wyprodukowane. Należy go wprowadzać małymi krokami, we wszystkich obszarach naszego życia: rezygnowanie lub ograniczenie spożycia mięsa, kupowanie w second handach jest elementem zrównoważonego rozwoju. Wykorzystujemy to, co jest, co jest dostępne, a nie generujemy sprzedaży kolejnych ubrań – tłumaczy dr Płonka.

Koronawirus na kolei: W tym roku około 100 mln pasażerów mniej

Z prognozy frekwencji w pociągach opracowanej przez Urząd Transportu Kolejowego wynika, że na koniec tego roku liczba pasażerów kolei powinna...

zobacz więcej

Na popularność mody z drugiej ręki może mieć wpływ nie tylko rosnąca świadomość konsumentów, ale również szczuplejsze portfele.

Jak wynika z raportu Boston Consulting Group ponad połowa konsumentów martwi się o swoje finanse osobiste i planuje mniej wydawać na modę. Eksperci oceniają, że wraz ze spadkiem poziomu życia zmienią się dotychczasowe nawyki konsumentów. Więcej klientów na całym świecie będzie wybierać tańsze towary. Druga grupa wybierze marki premium, które będą postrzegać jako zapewniające wysoką jakość materiałów i trwałość.

– Świadomość konsumentów jest coraz większa. Jak wskazuje raport Boston Consulting Group, 70 proc. konsumentów jest zainteresowanych markami, które wprowadzają zasady zrównoważonego rozwoju, natomiast 7 proc. konsumentów faktycznie jako jedno z kluczowych kryteriów przy wyborach zakupowych bierze ten element pod uwagę. Cena wciąż jest kryterium tej decyzyjności – wyjaśnia dr Płonka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej