RAPORT

Wojna na Ukrainie

Żyd zaatakowany w pobliżu synagogi w Hamburgu. Jest poważnie ranny

Policja aresztowała mężczyznę, który zaatakował i poważnie ranił niemieckiego Żyda w pobliżu synagogi w Hamburgu (fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON)
Policja aresztowała mężczyznę, który zaatakował i poważnie ranił niemieckiego Żyda w pobliżu synagogi w Hamburgu (fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON)

Policja aresztowała w niedzielę mężczyznę, który zaatakował i poważnie ranił niemieckiego Żyda w pobliżu synagogi w Hamburgu. Wyznawcy judaizmu obchodzą obecnie Święto Szałasów. Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas potępił antysemicki atak.

Ksiądz pobity podczas mszy. Napastnik wyrywał kartki z mszału

W jednej z berlińskich parafii katolickich nieznany mężczyzna pobił księdza sprawującego niedzielną mszę św. Według informacji policji do zdarzenia...

zobacz więcej

„To nie jest odosobniony przypadek, to obrzydliwy antysemityzm i wszyscy musimy się mu przeciwstawić!” – skomentował atak Maas na Twitterze.

Według niemieckich mediów napastnik zaatakował zmierzającą do synagogi ofiarę łopatą, powodując poważne obrażenia głowy. Zranionemu 26-letniemu mężczyźnie udzielono pierwszej pomocy na miejscu, a następnie przewieziono go do szpitala. Jego rany są poważne, ale nie zagrażają życiu – relacjonuje agencja AP.

Aresztowany 29-letni mężczyzna został oskarżony o spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała – przekazał rzecznik policji. Dodał, że podejrzany najprawdopodobniej działał sam. W sprawie prowadzone jest dochodzenie, które ma wyjaśnić motywy napastnika.

Sprawca ataku miał być ubrany w wojskowy strój przypominający ubranie neonazisty, który blisko rok temu, w święto Jom Kipur, zabił dwie osoby przed synagogą w Halle.

9 października 2019 roku 27-letni Stephan Balliet próbował wedrzeć się do synagogi w tym mieście, a po nieudanej próbie dostania się do środka otworzył ogień do ludzi na ulicy, zabijając dwie osoby – przypomina agencja Reutera. Mężczyzna przyznał się do popełnionych czynów i potwierdził, że działał z pobudek antysemickich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej