RAPORT

Pogarda

Mercedes rozpoczyna w Polsce produkcję baterii do samochodów elektrycznych

Koncern Daimler AG i jego marka Mercedes-Benz zainwestowały w ostatnich czterech latach w Jaworze ponad 3 mld zł (fot. mercedes-benz-jawor.com.pl)
Koncern Daimler AG i jego marka Mercedes-Benz zainwestowały w ostatnich czterech latach w Jaworze ponad 3 mld zł (fot. mercedes-benz-jawor.com.pl)

Najnowsze

Popularne

W Fabryce Mercedesa w Jaworze rusza pierwsza z trzech linii produkcyjnych baterii elektrycznych. Docelowo fabryka będzie produkować 100 tys. baterii do napędów typu plug-in hybrid i pojazdów w pełni elektrycznych.

Pierwszy od 30 lat statek ro-ro Polskich Linii Oceanicznych

Po raz pierwszy od 30 lat Polskie Linie Oceaniczne kupiły jednostkę typu Ro-Ro. Nasz najnowszy statek towarowy przeznaczony jest do przewozu...

zobacz więcej

Jak poinformowano w komunikacie, koncern Daimler AG i jego marka Mercedes-Benz zainwestowały w ostatnich czterech latach w Jaworze ponad 3 miliardy złotych. Nowoczesna fabryka czterocylindrowych silników benzynowych i wysokoprężnych oraz baterii elektrycznych powstała na 50-hektarowej działce.

Od listopada 2019 r. do dziś w fabryce wyprodukowano już prawie 60 tys. silników konwencjonalnych. Docelowo fabryka będzie produkować 500 tys. silników rocznie.

„Cieszymy się, że jaworska produkcja zwiększa bilans polskiego eksportu. Wszystkie silniki »Made in Poland« trafiają do naszych fabryk na świecie. Wkrótce to samo będziemy mogli powiedzieć o bateriach elektrycznych” – powiedział cytowany w komunikacie dr Andreas Schenkel, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland, spółki zarządzającej zakładem.

Schenkel zapowiedział, że produkcja baterii do pojazdów plug-in hybrid rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu, wraz z uruchomieniem pierwszej z trzech linii produkcyjnych. „Kolejne dwie ruszą w pierwszym kwartale przyszłego roku. Docelowo jaworska fabryka będzie produkować ponad 100 tys. baterii do napędów typu plug-in hybrid i do pojazdów w pełni elektrycznych” – dodał.

W komunikacie podano też, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej i epidemiologicznej rekrutacja postępuje zgodnie z planem. Spółka zatrudniła niedawno tysięcznego pracownika – kobietę. Jak podkreślono, kobiety stanowią tu obecnie 40 proc. załogi.

Docelowo w fabryce silników i baterii zostanie zatrudnionych ponad 1300 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej