RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ojciec Święty Franciszek podpisał w Asyżu encyklikę ,,Fratelli tutti”

Trzecia papieska encyklika mówi o braterstwie i przyjaźni społecznej (fot. PAP/EPA, Maurizio Brambatti)
Trzecia papieska encyklika mówi o braterstwie i przyjaźni społecznej (fot. PAP/EPA, Maurizio Brambatti)

Papież Franciszek podpisał w sobotę w Asyżu swoją encyklikę „Fratelli tutti” o braterstwie i przyjaźni społecznej. Podpis złożył na zakończenie mszy, którą odprawił w krypcie przy grobie świętego Franciszka. Encyklika zostanie ogłoszona w niedzielę. Jest to pierwszy od ponad 200 lat dokument podpisany poza Watykanem.

Niedziela św. Franciszka. „Pierwsze: oszczędzać wodę i jej nie zanieczyszczać”

„Wszyscy braćmi” („Fratelli tutti”) to tytuł nowej encykliki papieża Franciszka, którą podpisze on w sobotę przy grobie św. Franciszka w Asyżu....

zobacz więcej

W sobotniej liturgii z powodu reżimu sanitarnego uczestniczyła niewielka grupa osób duchownych. Na ulicach Asyżu papieża powitały setki pielgrzymów w maseczkach.

„Fratelli tutti” to druga encyklika papieża inspirowana przesłaniem świętego Franciszka z Asyżu, po głośnej społeczno-ekologicznej „Laudato si” z 2015 roku. Także tytułowe słowa najnowszej encykliki zaczerpnięte są z jego nauczania.

Przed publikacją encykliki sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin powiedział: „Papież zachęca do odkrycia brata w drugiej osobie”. Dodał, że ten dokument nauczania przejdzie do historii nie tylko jako pierwszy od ponad 200 lat podpisany poza Watykanem, ale „przede wszystkim jako kompas dla człowieka zagubionego” z powodu pandemii Covid-19.

Encyklika zostanie ogłoszona po niedzielnym spotkaniu papieża z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w południe.

Wizyta w Asyżu, a rano w klasztorze klauzurowym sióstr klarysek w Spello koło Perugii była pierwszą podróżą Franciszka od wybuchu pandemii.

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej