RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nasiona rzodkiewki, mięso i sery na orbicie Ziemi. Astronauci otrzymają prezent na Święto Dziękczynienia

Jak poinformowano, przesyłka zawiera również zbiorniki sprężonego powietrza, które mają pomóc zrównoważyć wyciek na stacji kosmicznej (fot.NASA)

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną wysłano statek towarowy ze specjalną dostawą żywności dla astronautów. Wśród „prezentów” jest 360-stopniowa kamera przeznaczona do spacerów kosmicznych, nasiona rzodkiewki do uprawy, a także mięsa i sery do ucztowania. Wszystko z okazji nadchodzącego Święta Dziękczynienia.

Wyjątkowa supernowa namierzona. Rozbłysła w czasach dinozaurów

Kosmiczny Teleskop Hubble’a zarejestrował gasnącą poświatę po eksplozji supernowej, do której doszło w galaktyce spiralnej NGC 2525. Obiekt jest...

zobacz więcej

Jak poinformowano, przesyłka zawiera również zbiorniki sprężonego powietrza, które mają pomóc zrównoważyć wyciek na stacji kosmicznej, nową tytanową toaletę za 23 miliony dolarów, przeznaczoną dla kobiet oraz kamerę VR, która zapewni kinowe ujęcia spacerów kosmicznych i innych scen plenerowych z kosmosu.

Dostawa o wadze 3600 kg ma teraz dotrzeć do miejsca docelowego w poniedziałek.

„To był spektakularny start” – powiedział zastępca kierownika programu stacji kosmicznej NASA, Kenny Todd.

Kapsuła „Cygnus” zawiera szereg przysmaków, o które prosili astronauci – w tym salami z Genui, wędzoną Goudę i provolone, brie, pomidory koktajlowe, pomarańcze, orzechy pekan i żurawinę w czekoladzie. Wszystko to na Święto Dziękczynienia, które będzie 26 listopada.

W tym roku astronauci będą mieli również okazję wyhodować własne zbiory. Badacze mają nadzieję, że z wysłanych nasion w ciągu miesiąca coś wyrośnie.

źródło:
Zobacz więcej