RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Polska pomoże NASA w podboju kosmosu

FIrma PIAP Space sp. z o.o. wykonuje elementy robotów dla misji Mars Sample Return (fot. NASA)
FIrma PIAP Space sp. z o.o. wykonuje elementy robotów dla misji Mars Sample Return (fot. NASA)

Najnowsze

Popularne

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) prowadzi rozmowy z NASA na temat współpracy. – Chodzi o budowanie wspólnych urządzeń i instrumentów na misje kosmiczne przede wszystkim dotyczących eksploracji kosmosu – mówi PAP Aleksandra Bukała z Polskiej Agencji Kosmicznej. Nie wyklucza, że kooperacja obejmie też start-upy.

Destination Earth. UE stworzy „cyfrowego bliźniaka” Ziemi

Trwa ostatni etap przygotowań do powstania „cyfrowego bliźniaka” Ziemi. Dzięki niemu z niespotykaną dotychczas precyzją będzie można symulować...

zobacz więcej

Jak wyjaśniła dyrektor departamentu strategii i współpracy międzynarodowej PAK, POLSA współpracuje z NASA albo na podstawie zawartych umów bilateralnych, najczęściej jako podwykonawca partnera z Europy (na przykład niemieckiej agencji kosmicznej DLR), albo w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której jesteśmy członkiem od 2012 roku.

– W 2019 roku POLSA podpisała Joint Statement on Cooperation in Space Exploration z NASA, podczas kongresu IAC 2019 w Waszyngtonie. Obecnie prowadzimy rozmowy z NASA dotyczące szeroko pojętej współpracy i nie wykluczamy, że będzie ona dotyczyła również start-upów – wskazała Bukała. Wyjaśniła, że chodzi przede wszystkim o budowanie wspólnych urządzeń i instrumentów na misje kosmiczne, w tym przede wszystkim dotyczące eksploracji kosmosu.

Dodała, że ESA prowadzi szereg wspólnych programów z NASA, w które „polskie podmioty są mocno zaangażowane”. – Flagowym przykładem jest tu European Exploration Envelope Programme (E3P), który zakłada szeroką współpracę z innymi agencjami kosmicznymi, w tym w dużym stopniu z NASA w obszarze eksploracji kosmosu – głównie misje załogowe, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, Lunar Gateway, Księżyc, Mars – wskazała. Na ostatniej Radzie Ministerialnej Space 19+ Polska zasubskrybowała na wspólne projekty inwestycyjne, w dużej mierze we współpracy z NASA, 6 milionów euro na najbliższe 3 lata.

Odnosząc się do przykładów zaangażowania polskich firm w projekty wspólne NASA wskazała na detektory firmy Vigo System S.A. z Ożarowa, które znajdują się na pokładzie marsjańskiego łazika Curiosity (2011). Firma Astronika sp. z o.o. odpowiedzialna jest natomiast za jeden z trzech głównych instrumentów, które zabrała ze sobą amerykańska sonda InSight (2018).

– Jest to Kret HP3, Heat Flow and Physical Properties Package, czyli samozagłębiający się próbnik w postaci cylindra służący do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety – wskazała. Dodała, że PIAP Space sp. z o.o. w misji Mars Sample Return wykonuje elementy robotów, które będą użyte, aby tę próbkę pobrać i przywieźć na ziemię.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej