RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Destination Earth. UE stworzy „cyfrowego bliźniaka” Ziemi

Projekt ma pomóc w precyzyjnym prognozowaniu pogody i przewidywaniu zmian klimatu (fot. NASA)
Projekt ma pomóc w precyzyjnym prognozowaniu pogody i przewidywaniu zmian klimatu (fot. NASA)

Najnowsze

Popularne

Trwa ostatni etap przygotowań do powstania „cyfrowego bliźniaka” Ziemi. Dzięki niemu z niespotykaną dotychczas precyzją będzie można symulować atmosferę, oceany, lądy i kriosferę a także tworzyć precyzyjne prognozy pogody, jak i przewidywać wystąpienia susz, pożarów czy powodzi z wielodniowym, a może nawet wieloletnim wyprzedzeniem.

Robot wszczepił by-passy. Pierwsza taka operacja w Polsce [WIDEO]

Zespół lekarzy szpitala MSWiA w Warszawie dokonał pierwszej w Polsce operacji wszczepienia by-passów przy użyciu robota „Da Vinci”. Pacjent opuści...

zobacz więcej

Destination Earth, jak nazywa się projekt przygotowywany w ramach Unii Europejskiej, będzie miał też za zadanie przewidywanie zmian społecznych powodowanych przez pogodę czy klimat. Pozwoli także na ocenę wpływ różnych polityk dotyczących walki ze zmianami klimatu.

Projekt ma zostać uruchomiony w przyszłym roku. Będzie działał na jednym z trzech superkomputerów, jakie zostaną umieszczone w Finlandii, Włoszech i Hiszpanii. Destination Earth ma pracować z niespotykaną dotychczas rozdzielczością wynoszącą 1 km2. To wielokrotnie więcej niż obecnie wykorzystywane modele, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie znacznie bardziej dokładnych danych.

Destination Earth jest rozwinięciem wcześniejszego Extreme Earth. Program wartości miliarda euro był pilotowany przez European Centre for Medium-Range Weather Forecests (ECMWF). Unia zlikwidowała ten program, jednak była zainteresowana kontynuowaniem samego pomysłu.

Portal KopalniaWiedzy.pl zwraca uwagę, że była to decyzja polityczna. Pojawiły się bowiem obawy, że Wspólnota pozostanie w tyle w dziedzinie superkomputerów za USA, Chinami i Japonią, więc w ramach inicjatywy European High-Performance Computing Joint Undertaking przeznaczono 8 miliardów euro na prace nad eksaskalowym superkomputerem. Mają więc powstać maszyny zdolne do obsłużenia tak ambitnego projektu jak Destination Earth. Jednocześnie zaś Destination Earth jest dobrym uzasadnieniem dla budowy maszyn o tak olbrzymich mocach obliczeniowych.

Obecnie typowe modele klimatyczne działają w rozdzielczości 50 lub 100 km2. Nawet jeden z czołowych modeli, używany przez ECMWF, charakteryzuje się rozdzielczością 9 km2. Wykorzystanie modelu o rozdzielczości 1 km2 pozwoli na bezpośrednie renderowanie zjawiska konwekcji, czyli pionowego transportu ciepła, które jest krytyczne dla formowania się chmur i burz. Dzięki temu można będzie przyjrzeć się rzeczywistym zjawiskom, a nie polegać na matematycznych przybliżeniach. Destination Earth ma być też tak dokładny, że pozwoli na modelowanie wirów oceanicznych, które są ważnym pasem transmisyjnym dla ciepła i węgla.

Modele o większej rozdzielczości będą mogły w czasie rzeczywistym brać pod uwagę informacje o zanieczyszczeniu powietrza, szacie roślinnej, pożarach lasów czy innych zjawiskach, o których wiadomo, że mają wpływ na pogodę i klimat. – Jeśli jutro dojdzie do erupcji wulkanicznej, chcielibyśmy wiedzieć, jak wpłynie ona na opady w tropikach za kilka miesięcy – tłumaczy Francisco Doblas-Reyes z Barcelona Supercomputing Center.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej