RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niedziela św. Franciszka. „Pierwsze: oszczędzać wodę i jej nie zanieczyszczać”

Inauguracja nowej encykliki papieża Franciszka odbędzie się w 5-lecie poprzedniej encykliki „Laudato Si’” (fot. Osservatore Romano/Handout via REUTERS)
Inauguracja nowej encykliki papieża Franciszka odbędzie się w 5-lecie poprzedniej encykliki „Laudato Si’” (fot. Osservatore Romano/Handout via REUTERS)

„Wszyscy braćmi” („Fratelli tutti”) to tytuł nowej encykliki papieża Franciszka, którą podpisze on w sobotę przy grobie św. Franciszka w Asyżu. Animatorzy Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska – zainspirowani jego wcześniejszą encykliką „Bądź pochwalony” (Laudato si’) – w ostatnim czasie angażowali się w działania mające na celu ochronę środowiska. W polskich parafiach instalowali zbiorniki na deszczówkę bądź też mierniki jakości powietrza. Efekty swojej pracy przedstawią 4 października, w Niedzielę św. Franciszka, święto chrześcijańskiej ekologii. O sposobach dbania o środowisko na co dzień mówił portalowi tvp.info Maciej Nowicki, członek Rady polskiego oddziału Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska i były minister środowiska.

Przyszłość leży w rękach młodych i przedsiębiorców. „Ekonomia Franciszka”

Przyszłość środowiska i klimatu zależy zarówno od ekonomistów i przedsiębiorców, jak i od młodzieży. A mówiła o tym włoska siostra zakonna i...

zobacz więcej

Maciej Nowicki w latach 1989-90 był szefem Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, a od 2007 do 2010 ministrem środowiska. Przez wiele lat pracował też w Organizacji Narodów Zjednoczonych, m.in. jako przewodniczący Ramowej Konwencji ONZ ds. Ochrony Klimatu. Był też organizatorem i gospodarzem Konferencji ONZ ds. Ochrony Klimatu w Poznaniu w 2008 roku.

2 października – tuż przed Niedzielą św. Franciszka – uczestniczył w międzynarodowej wideokonferencji na temat życia ekologią integralną w kontekście różnorodności kulturowej i braterstwa. Oprócz Nowickiego, reprezentanta Polski głos zabrali m.in.: biskup Asyżu Domenico Sorrentino, koordynator hiszpańskiego oddziału Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska Gabriel Lopez Santamaria, a także reprezentanci muzułmanów i Żydów.

Do kogo jest skierowana encyklika papieża Franciszka „Wszyscy braćmi”? Jakie może nieść przesłanie?

Maciej Nowicki: Inauguracja nowej encykliki papieża Franciszka odbędzie się w 5-lecie poprzedniej encykliki „Laudato Si’”, która ma ogromne znaczenie nie tylko dla chrześcijan, ale dla wszystkich ludzi na całym świecie. Po pięciu latach Ojciec Święty kontynuuje tę myśl, że wszyscy jesteśmy braćmi, a już sam tytuł na to wskazuje. Encyklika jest skierowana do chrześcijan i do wszystkich ludzi dobrej woli na całym świecie. To jest piękne, dlatego że papież Franciszek mówi, że my chrześcijanie powinniśmy być „światłością dla świata”. To światło wskazuje wszystkim ludziom, żeby popatrzyli na siebie nie z nienawiścią, ale z przyjaźnią, z życzliwością. A jeżeli tak spojrzą, to ujrzą ludzi potrzebujących; tych, którzy wymagają od nas miłosierdzia i ofiary.

My jesteśmy ludźmi bogatymi. Mamy swoje problemy, ale należymy do tego świata bogatych. Natomiast miliardy ludzi na całym świecie mają takie problemy egzystencjalne, których my sobie nawet nie wyobrażamy i trzeba im pomóc. Myślę, że w tej encyklice papież unaoczni skalę tego problemu oraz konieczność pobudzenia naszych sumień jako chrześcijan, żeby być w jednej rodzinie dzieci Bożych.

Czy może również uczyć braterstwa?

To jest właśnie ten zamysł, żeby powiedzieć „jesteśmy braćmi, jesteśmy siostrami dla siebie”, a nie jesteśmy ludźmi obcymi dla siebie, którzy nas albo nic nie obchodzą, albo nawet walczymy z nimi ze względu na ich odmienność, na ich inne spojrzenie na świat. Myślę, że o to chodzi Ojcu Świętemu: żebyśmy poczuli się braćmi, siostrami.

Wpływ pandemii na Kościół. „Papież Franciszek nie ma terminarza” [WIDEO]

Cały świat jest dotknięty pandemią, która zmieniła życie także w Watykanie. Papież nie posiada obecnie terminarza, a jego podróże zostały...

zobacz więcej

Jeszcze przed uroczystościami w Asyżu zorganizowano konferencję online na temat ekologii integralnej. Pan minister został zaproszony, aby zabrać głos obok innych prelegentów – wyznawców różnych religii i przedstawicieli różnych państw. Jaki przekaz chciałby pan zostawić?

Krótkim rozważaniem chciałbym przede wszystkim zaznaczyć, że my jako Europejczycy należymy do tych 20 proc. najbogatszych ludzi na Ziemi, którzy eksploatują ponad 80 proc. bogactw naturalnych. W związku z tym jesteśmy w największym stopniu odpowiedzialni za naszą planetę. Naszym zadaniem jest przede wszystkim zmniejszenie tej presji na Ziemię. Jesteśmy też w ogromnej mierze odpowiedzialni za te ubogie narody na całym świecie, dlatego że my eksploatując nadmiernie Ziemię, odbieramy im przyszłość; to oni cierpią z tego powodu najbardziej.

Dochodzi znów kwestia braterstwa, a że zbliża się szczególny dzień – Niedziela Św. Franciszka – to chcemy pokazać, że w polskich parafiach możemy też robić coś konkretnego. Małe inicjatywy unaocznią parafianom, jak ważna jest ochrona środowiska i spojrzenie na naszych ubogich – i w parafii, i w kraju, i na świecie.

Jakie to są inicjatywy i w jaki sposób możemy dbać o środowisko?

W tym roku dzień św. Franciszka jest szczególnie nastawiony na problem wody. I tu w kilku aspektach możemy sami też mieć udział w ochronie wód. Pierwsze: oszczędzać wodę, którą już mamy w kranie; gromadzić wodę deszczową. Jeśli mamy ogródek przy domu, to jest to bardzo ważne, żeby nie korzystać z wody wodociągowej, o ile tylko jest to możliwe. Nie zanieczyszczać wody na przykład nadmiarem detergentów, środkami chemicznymi, olejem. Są sytuacje, kiedy olej przepracowany wlewa się do rzeki. To jest w ogóle wielki grzech przeciwko środowisku. Nie zasypywać oczek wodnych, które są na przykład w gospodarstwach kilkuhektarowych. Można powiedzieć, że to jest też taki nieużytek, ale on pełni wielką rolę w ekosystemie i w utrzymywaniu poziomu wody gruntowej.

„Małe inicjatywy unaocznią parafianom, jak ważna jest ochrona środowiska i spojrzenie na naszych ubogich” (fot. zieloneparafie.pl)
„Małe inicjatywy unaocznią parafianom, jak ważna jest ochrona środowiska i spojrzenie na naszych ubogich” (fot. zieloneparafie.pl)

Franciszek: Kultura wrogości wobec niepełnosprawnych powodem aborcji

Papież powiedział, że kultura wrogości wobec niepełnosprawnych często skłania do aborcji. Franciszek przyjął na audiencji uczestników...

zobacz więcej

Zaniechać melioracji odwadniającej. Raczej reaktywować tereny wodno-błotne tam, gdzie jest to możliwe. Nie wrzucać śmieci, plastików do rzek, do jezior, do stawów. Nie wycinać drzew i krzewów bez bezwzględnej konieczności. To właśnie korzenie podtrzymują poziom wód gruntowych. Jeżeli je wytniemy, to ten poziom opadnie, a ziemia będzie przesuszona. W całej ochronie wód my sami mamy wiele do zrobienia jako poszczególni obywatele.

W jaki sposób możemy zadbać o klimat i powietrze?

Przede wszystkim konieczne jest, jak najszybsze odejście od palenia węgla w naszych piecach. Nawet tzw. ekogroszek jest niedobrym paliwem, które jak najszybciej powinno być usunięte. Oczywiście odnawialne źródła energii powinny być jak najszybciej rozwijane, bo to oznacza zero emisji CO2, a w okresie przejściowym mogą być ewentualnie wspierane gazem, bo jest on najbardziej szlachetnym paliwem kopalnym.

Czym jest ekologia integralna i jak możemy wprowadzać ją w życie?


Ekologia integralna to pojęcie zawarte również w encyklice „Laudato si’” i ona powinna wypływać z sumienia człowieka. Ten, kto ma w sobie zaszczepione poszanowanie przyrody i szacunek dla drugiego, w sposób naturalny będzie oszczędzał wodę, nie będzie wyrzucać śmieci gdziekolwiek, będzie segregować odpady, nie będzie marnować żywności. Została w nią bowiem włożona pewna ilość energii, ilość pracy ludzkiej, ilość zasobów Ziemi. Tak samo różne przedmioty, którymi się otaczamy. Zamiast stale kupować nową odzież zgodnie z najnowszą modą, można przecież mieć swoją własną modę i dać tą odzież do przerobienia. Jeśli chodzi o buty, to można je zreperować, ale można też je wyrzucić po jednym sezonie i kupić nowe.

Ekologia integralna to jest wewnętrzne nastawienie człowieka, żeby żyć skromnie, ale w tej skromności można być absolutnie uczciwym człowiekiem i cieszyć się życiem, dlatego że szczęście należy do psychicznej sfery człowieka, a nie do sfery materialnej. Nie jest ono zależne od tego, ile mamy pieniędzy na koncie w banku, a od takich rzeczy, jak miłość, dobra praca, dobre stosunki w pracy, twórczość, pasje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej