RAPORT

Pogarda

Premier: Polska polityka ws. Białorusi stała się polityką UE. Odnieśliśmy duży sukces

Najnowsze

Popularne

Polska polityka wobec Białorusi stała się europejską polityką – oznajmił premier Mateusz Morawiecki po drugim dniu szczytu UE w Brukseli. Poinformował, że po długich dyskusjach Rada Europejska przyjęła plan gospodarczy dla Białorusi, przedstawiany przez niego już wcześniej, a także sankcje względem kilkudziesięciu osób w tym kraju. Przypomniał, że jeszcze niedawno wątpiono, aby UE jednomyślnie przyjęła propozycje Polski. Jak ocenił, „w tych dwóch obszarach odnieśliśmy duży sukces”.

„Najpilniejsze wyzwanie”. Morawiecki przedstawił w Brukseli plan dla Białorusi

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli przedstawił plan gospodarczy dla Białorusi przygotowany przez Grupę...

zobacz więcej

Po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej premier Morawiecki przypomniał, że „zaraz po protestach, które wybuchły po sfałszowanych wyborach” namawiał do zwołania Rady Europejskiej w celu przedyskutowania tematu Białorusi. – Pojawiło się sporo głosów wątpiących, czy Unia Europejska zainteresuje się sprawą Białorusi w sposób wystarczający – zauważył.

– Teraz, po tych dwóch dniach posiedzenia Rady Europejskiej można powiedzieć z pełnym przekonaniem: sprawa Białorusi to jest również sprawa Unii Europejskiej – podkreślił Morawiecki.

Poinformował, że UE posiada „bardzo konkretne propozycje: pozytywny plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi”. – Ten plan zaprezentowałem wczoraj po długiej debacie, która toczyła się do późnych godzin nocnych. Ten plan został również przyjęty przez Radę Europejską – oznajmił. Jak dodał, Rada Europejska przekazała sprawę Komisji Europejskiej, „aby ten plan rozwijać i ubrać w konkretne programy”.

Przypomniał, że plan gospodarczy dla Białorusi przedstawił już dwa tygodnie temu podczas szczytu Grupy Wyszehradziej w Lublinie. – W ramach tego planu ujęte są takie zadania, jak wsparcie dla małych i średnich firm białoruskich, jak ruch bezwizowy, czy fundusz stabilizacyjny, czerpiąc z doświadczeń, które Polska ma po okresie transformacji – powiedział premier.

Podczas konferencji w Brukseli szef polskiego rządu mówił też o otwartości na wszystkie inicjatywy demokratyczne Białorusi, aby „wspierać walkę o suwerenną, wolną demokratyczną Białoruś razem z państwami Unii Europejskiej”.

Unijni przywódcy poparli gospodarczy plan Morawieckiego dla Białorusi

Unijni przywódcy zlecili Komisji Europejskiej przygotowanie kompleksowego planu wsparcia gospodarczego Białorusi. Taki jest zapis we wnioskach z...

zobacz więcej

Morawiecki poinformował też o nałożeniu sankcji, w powodzenie czego niektórzy do niedawna również wątpili. – Odblokowaliśmy proces nakładania sankcji na te osoby, które są winne przemocy i fałszerstw na Białorusi. W tym kontekście około 40 osób będzie objętych sankcjami i to jest również zgodne z naszym celem – powiedział.

– Zależało nam na tym, aby cała Unia Europejska odpowiedziała w sposób jednolity. Unia potrafi jednym głosem powiedzieć w tej sprawie – podkreślił.

Premier przekazał, że mimo burzliwych dyskusji i różnych opinii w tej sprawie, wszystkie kraje członkowskie UE przyjęły sankcje. – Jeszcze tydzień temu większość ośrodków analitycznych, komentatorów i mediów mówiła: „nie da się uzgodnić sankcji na szczycie Rady Europejskiej”. Takie były głosy dominujące – przypomniał i dodał, że niektórzy brali pod uwagę objęcie sankcjami jedynie 10 lub 15 osób.

– Tymczasem udało się objąć sankcjami osoby, które są bezpośrednio odpowiedzialne za przemoc. To są funkcjonariusze OMON-u, czyli białoruskiego ZOMO, brutalnej milicji; to są funkcjonariusze aparatu sprawiedliwości, bo tak należy o nich powiedzieć – zaznaczył.


– W tych dwóch obszarach odnieśliśmy duży sukces. Zrealizowaliśmy nasze cele – ocenił premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej