RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Jest dowód ws. skandalicznych słów Barley. Wiceminister żąda dymisji

Katarina Barley, wiceszefowa PE (fot. PAP/DPA/Wolfgang Kumm)
Katarina Barley, wiceszefowa PE (fot. PAP/DPA/Wolfgang Kumm)

Najnowsze

Popularne

Ostre słowa wiceprzewodniczącej PE Katariny Barley wstrząsnęły opinią publiczną, ale niemiecka rozgłośnia radiowa przekonywała, że doszło do nieporozumienia. – Odsłuchałem więc dokładnie jej wypowiedzi i wyraźnie pada tam słowo „aushungern finanziell”, czyli „zagłodzić finansowo” – mówi portalowi tvp.info Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ. Podkreśla, że w związku z tym niemiecka polityk powinna podać się do dymisji.

Skandaliczne słowa Barley. Dworczyk: Szczególnie w ustach niemieckiego polityka

To wypowiedź haniebna, która nie powinna mieć nigdy miejsca. Jeśli chodzi o polityków niemieckich, tutaj szczególnie powinni zwracać uwagę na...

zobacz więcej

Atakując rządy w Warszawie i Budapeszcie, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego krytykowała je za podejście do praworządności. Po oburzeniu wywołanym zacytowanymi na stronie Radia Niemcy (Deutschlandfunk) słowami o „zagłodzeniu Polski i Węgier”, na stronie rozgłośni pojawiła się nowa wersja artykułu i przeprosiny za błędny cytat.

Redaktorzy nie wyjaśnili, na czym polegało „przejaskrawienie”, ale w treści zmieniono fragment „Staaten wie Polen und Ungarn müssten finanziell ausgehungert werden” – „państwa takie jak Polska i Węgry muszą zostać finansowo zagłodzone”. Następnie sugerowano, że winę za całe zamieszanie dziennikarze chcą wziąć na siebie.

W rozmowie z portalem tvp.info wiceminister Paweł Jabłoński przyznaje, że do niego również dotarły doniesienia o skandalicznych słowach, a następnie sugestie, że całe zdarzenie to fake news.

– Sam odsłuchałem więc dokładnie jej wypowiedzi i wyraźnie pada tam słowo „aushungern finanziell”, czyli „zagłodzić finansowo”. Próby udawania teraz, że takie słowa nie padły, to godny pożałowania sposób próby ucieczki od odpowiedzialności – ocenia.

Polityk uważa, że jeśli powiedziało się coś tak poważnego, „trzeba ponieść konsekwencje”.

Wiceszefowa PE: Zaprowadzimy rządy prawa. Polskę i Węgry trzeba zagłodzić finansowo

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego skandalizuje. Katarina Barley wezwała do „finansowego zagłodzenia” Węgier i Polski. – Praworządność...

zobacz więcej

Na pytanie, jakie powinny być te konsekwencje, wiceminister odpowiada wprost: dymisja. Ocenia, że wszystkie inne półśrodki będą w tej sytuacji niedostateczne.

– Niedopuszczalnym jest, aby ktoś taki pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Katarina Barley natychmiast powinna zrezygnować, a jeśli tego nie zrobi, powinna zostać odwołana – podkreśla Jabłoński.

Polityk dodaje, że wiele w tej sprawie będzie zależeć od niemieckiego rządu. Przypomniał, że Barley była w Berlinie ważną minister, była wśród najważniejszych członków partii SPD.

– Takie słowa są działaniem rozbijającym Unię Europejską – zaznacza Jabłoński. Przyznaje, że w kontekście wydarzeń historycznych i tragicznych losów wojennych, gdy Niemcy masowo mordowali tysiące Polaków, słowa Barley muszą wiązać się z reakcją. – Z ust polityków niemieckich jest to tym bardziej niedopuszczalne – zaznacza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej