RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skandaliczne słowa Barley. Dworczyk: Szczególnie w ustach niemieckiego polityka

Stanowcza reakcja polskiego rządu na słowa niemieckiej polityk (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Stanowcza reakcja polskiego rządu na słowa niemieckiej polityk (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

To wypowiedź haniebna, która nie powinna mieć nigdy miejsca. Jeśli chodzi o polityków niemieckich, tutaj szczególnie powinni zwracać uwagę na słowa, bo kontekst historyczny i skojarzenia historyczne mogą być jak najgorsze – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, komentując skandaliczną wypowiedz wiceprzewodniczącej PE Katariny Barley.

„Ona jest zafiksowana i zideologizowana. To wojna informacyjna”

Katarina Barley jest zafiksowana i bardzo zideologizowana. Na to nakładają się ostre antypolskie emocje – ocenił w programie „#Jedziemy” europoseł...

zobacz więcej

Dworczyk w Programie Pierwszym Polskiego Radia był pytany o wywiad niemieckiej wiceprzewodniczącej PE Katariny Barley, w którym wezwała do wywierania większej presji na Węgry i Polskę w celu utrzymania zasad praworządności.

Dworczyk podkreślił, że wypowiedź Barley ocenia „skrajnie negatywnie”. – Była to wypowiedź haniebna, która nie powinna mieć nigdy miejsca – dodał. – Jeśli chodzi o polityków niemieckich, tutaj szczególnie powinni zwracać uwagę na słowa, bo kontekst historyczny i skojarzenia historyczne mogą być jak najgorsze – podkreślił.

– Po drugie, to tłumaczenie w moim przekonaniu jeszcze tylko pogrąża autora. Cóż to oznacza, że Węgry to można zagłodzić, a Polski nie można zagłodzić? – stwierdził szef KPRM. – Po trzecie, (...) jeśli się odsłucha całą tę wypowiedź, to z kontekstu wynika, że oczywiście to dotyczyło nie tylko Węgier, ale i Polski – dodał.

– Niemniej sprawą zasadniczą jest, że politycy tacy, którzy chcą w sposób konfrontacyjny, można powiedzieć, wykorzystując przemoc i wychodząc z pozycji siły prowadzić politykę europejską, szkodzą UE, nie Polsce, nie Węgrom, ale całej UE – ocenił minister. Jak mówił, wspólnota zmaga się z dziś z bardzo poważnymi problemami, pandemią, kryzysem gospodarczym „i na tym powinniśmy się skupiać, a nie na jakiejś wojnie ideologicznej, którą chcieliby niektórzy nieodpowiedzialni politycy prowadzić”.

źródło:
Zobacz więcej