RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Ona jest zafiksowana i zideologizowana. To wojna informacyjna”

Najnowsze

Popularne

Katarina Barley jest zafiksowana i bardzo zideologizowana. Na to nakładają się ostre antypolskie emocje – ocenił w programie „#Jedziemy” europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Chodzi o słowa niemieckiej polityk, która mówiła o „zagłodzeniu finansowym” Węgrów.

Niemieckie radio przeprasza: Barley chce głodzić tylko Orbana

Po oburzeniu wywołanym zacytowanymi na stronie Radia Niemcy (Deutschlandfunk) słowami niemieckiej wiceprzewodniczącej PE o „zagłodzeniu Polski i...

zobacz więcej

W wywiadzie dla niemieckiego radia Katrina Barley wezwała do wywierania większej presji na Węgry i Polskę w celu utrzymania zasad praworządności.

W artykule na portalu radia Deutschlandfunk wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego przypisano zdanie: „Państwa, takie jak Polska i Węgry, trzeba finansowo zagłodzić. Dotacje unijne stanowią bowiem skuteczną dźwignię”.

Po ostrych reakcjach przedstawicieli polskiego Rządu i Senatu rozgłośnia zamieściła przeprosiny i sprostowanie. Wynika z niego, że w rzeczywistości Barley miała mówić w tym kontekście tylko o Węgrzech, a nie o Polsce.

Słowa Barley komentował w TVP Info europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Pytany, co powinniśmy teraz zrobić, ocenił, że „powinniśmy zareagować dyplomatycznie”. – Notą dyplomatyczną lub wezwaniem ambasadora na dywanik – powiedział.

Na pytanie, jakie istnieją szanse, że Barley przestanie pełnić swoją funkcje po takich słowach, polityk stwierdził, że „żadne”. – Bo stoi za nią większość i ona ją obroni, nie ma szans – skwitował.

„Oburzające, najgorsze skojarzenia historyczne”. Reakcje na niemieckie „zagłodzić Polskę”

„Mój dziadek jako dziecko został wywieziony na roboty do Niemiec, gdzie często nie miał co jeść. Dzisiaj usłyszał, że niemiecka polityk proponuje...

zobacz więcej

– Tak jak Frans Timmermanns ona buduje swoją karierę na ostrym atakowaniu Polski i Węgier, ona pozostanie na tym miejscu, na którym jest – dodał. – Jest zafiksowana, zideologizowana bardzo, na to ostre emocje antypolskie się nakładają – komentował europoseł.

Mówił też, że „kiedy w sprawie wymiaru sprawiedliwości argumentacja przestała być skuteczna, kierunek ataku przełożył się na LGBT”. – Tu chodzi o atak, a obszar jest ten, który się nawinie, który jest podatny. Na tym polega generalny problem – wskazał.

Zaznaczył przy tym, że w tej materii KE „działa poza traktatem”. – Ocenianie i występowanie w roli policjanta w sprawach ustroju jest nietraktatowe, takich kompetencji UE nie ma – mówił.

– To jest wojna informacyjna, ktoś komuś chce zrobić źle, grillować, przyłożyć, zbesztać, biczować, bo taki ktoś zapędzony pod ścianę po prostu jest bardziej podatny na negocjacje w innych ważnych sprawach, bo jest zajęty bronieniem siebie. Upatrzono sobie dwóch nielubianych prawicowych członków wspólnoty, ten koncert się dzieje – zakończył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej