RAPORT

Pogarda

Unijni przywódcy poparli gospodarczy plan Morawieckiego dla Białorusi

Premier Mateusz Morawiecki i Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)
Premier Mateusz Morawiecki i Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Unijni przywódcy zlecili Komisji Europejskiej przygotowanie kompleksowego planu wsparcia gospodarczego Białorusi. Taki jest zapis we wnioskach z unijnego szczytu w Brukseli. To spełnienie polskiego postulatu.

Szczyt UE: sankcje dla przedstawicieli białoruskiego reżimu, dwutorowe podejście do Turcji

Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w czwartek po zakończeniu pierwszego dnia szczytu UE, że przywódcy zdecydowali o wdrożeniu...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił na szczycie polski plan Marshalla dla Białorusi, zaakceptowany przez Grupę Wyszehradzką. Z relacji unijnych dyplomatów wynika, że szef polskiego rządu, za zamkniętymi drzwiami przekonywał, że Unia Europejska powinna przedstawić ofertę Białorusinom, by – jak mówił – zaprowadzić ich na ścieżkę wolności i rozwoju.

– Czas politycznych deklaracji się skończył, nadszedł czas na konkretne działania – powiedział premier, co zrelacjonował brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z dyplomatów. Szef rządu podkreślił, że jest historyczny moment i białoruskie społeczeństwo może wykorzystać szansę, by zrobić cywilizacyjny skok i że tylko zjednoczona Europa może w tym pomóc.

Polski plan gospodarczy dla Białorusi przewiduje zniesienie wiz dla obywateli tego kraju, inwestycje w infrastrukturę przy zaangażowaniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To ma pomóc w zwiększaniu bezpieczeństwa gospodarczego i niezależności.

Jest także mowa o wsparciu reform sektorowych z pieniędzy Banku Światowego i europejskich banków. Przewidziana jest pomoc w zapewnieniu Białorusi bezpieczeństwa energetycznego przez krótkoterminowe dostawy surowców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej