RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczyt UE: sankcje dla przedstawicieli białoruskiego reżimu, dwutorowe podejście do Turcji

Szef Rady Europejskiej Charles Michel oraz Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w trakcie szczytu UE w Brukseli (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)

Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w czwartek po zakończeniu pierwszego dnia szczytu UE, że przywódcy zdecydowali o wdrożeniu sankcji wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu. Formalna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w piątek w procedurze pisemnej. Unijni przywódcy porozumieli się również w sprawie strategii ws. zachowania Turcji na Morzu Śródziemnym oraz wystosowali oświadczenie ws. próby otrucia Aleksieja Nawalnego.

„Najpilniejsze wyzwanie”. Morawiecki przedstawił w Brukseli plan dla Białorusi

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli przedstawił plan gospodarczy dla Białorusi przygotowany przez Grupę...

zobacz więcej

„Zdecydowaliśmy dziś o wdrożeniu sankcji(...). To bardzo ważne, to jasny sygnał, który wysyłamy. Jesteśmy wiarygodni” – mówił na konferencji prasowej po zakończeniu pierwszego dnia szczytu UE w Brukseli szef RE Charles Michel. Jak zaznaczył na liście sankcyjnej jest około 40 nazwisk.

Michel pytany o to, kiedy zostaną wdrożone sankcje białoruskie odparł, że formalna decyzja zapadła w czwartek, a teraz rozpocznie się jej implementacja. „(Alaksandra) Łukaszenki nie ma na liście sankcyjnej, ale oczywiście będziemy przyglądać się sytuacji na Białorusi i rozwojowi wydarzeń” – zapewniał szef RE. Podkreślał, że RE będzie nadal prowadzić rozmowy w kwestii Białorusi, w tym z udziałem OECD.

Przywódcy UE na szczycie UE wezwali również Rosję do przeprowadzenia śledztwa ws. próby otrucia Aleksieja Nawalnego. Jak powiedział Michel, przywódcy potępili użycie broni chemicznej przeciwko Nawalnemu i uznali je za złamanie praw człowieka i prawa międzynarodowego. „Wzywamy Rosję do tego, aby prowadzone zostało śledztwo w tej sprawie. Na następnym szczycie UE powrócimy do tej kwestii” – powiedział Michel. Jak dodał, unijni liderzy powrócą do tej sprawy na następnym szczycie UE.

UE przyjmuje dwutorową strategię wobec Turcji, z jednej strony umożliwiając dialog polityczny dający szanse na większą stabilność, ale jednocześnie twardo wskazując na swoje zasady i jednoznacznie wspierając Grecję i Cypr – poinformował szef Rady Europejskiej.

„Jesteśmy gotowi do zaangażowania się w bardziej pozytywną współpracę z Turcją, pod warunkiem, że kraj ten pokaże pozytywne zaangażowanie wobec nas i zakończy działania, które są sprzeczne z prawem międzynarodowym. To jest żądanie Cypru” – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Michel.

Przypomniał, że w ostatnich tygodnia widać było wzrost napięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego. W zeszłym roku Turcja rozpoczęła odwierty w poszukiwaniu ropy i gazu na Morzu Śródziemnym w pobliżu Cypru mimo ostrzeżeń ze strony UE. Latem doszło do eskalacji napięć, których kulminacją było zderzenie greckiego okrętu wojennego z tureckim.

Michel podkreślił, że UE wspiera Cypr na forum ONZ, tak żeby umożliwić dialog prowadzący do rozwiązania sporu z Turcją. „Z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki, które umożliwiają bilateralne rozmowy pomiędzy Grecją i Turcją. Zachęcamy do ich pogłębienia” – zaznaczył Szef Rady Europejskiej.

źródło:

Zobacz więcej