RAPORT

Pogarda

„Najpilniejsze wyzwanie”. Morawiecki przedstawił w Brukseli plan dla Białorusi

Morawiecki  wyraził rozczarowanie, że po dwóch miesiącach UE nie była w stanie zaradzić sytuacji i przyjąć ukierunkowanych sankcji wobec Mińska (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Morawiecki wyraził rozczarowanie, że po dwóch miesiącach UE nie była w stanie zaradzić sytuacji i przyjąć ukierunkowanych sankcji wobec Mińska (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli przedstawił plan gospodarczy dla Białorusi przygotowany przez Grupę Wyszehradzką. Plan określany jako pakiet stabilizacyjny obejmuje zachęty finansowe, wsparcie ekonomiczne i inwestycje w infrastrukturę.

„Próba otrucia Nawalnego i Nord Stream 2 to nie są dwa rozłączne tematy”

Z punktu widzenia Polski – naszego sąsiedztwa – kluczowe sprawy są związane z Białorusią – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Brukseli,...

zobacz więcej

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródeł dyplomatycznych, szef rządu podczas swojego wystąpienia ocenił, że sytuacja na Białorusi stanowi najpilniejsze wyzwanie dla wschodniego sąsiedztwa UE.

Według relacji źródła PAP, Morawiecki wyraził rozczarowanie, że po dwóch miesiącach UE nie była w stanie zaradzić sytuacji i przyjąć ukierunkowanych sankcji. Zdaniem szefa polskiego rządu bezczynność podważa wiarygodność UE i działa na korzyść Rosji.

Unijni liderzy rozmawiali w czwartek m.in. o próbie zamordowania rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego oraz o sytuacji na Białorusi. Przygotowany przez Grupę Wyszehradzką plan gospodarczy dla Białorusi opiera się głównie na zachętach inwestycyjnych.

W planie opiewającym na co najmniej 1 mld euro znajdą się m.in. propozycja utworzenia funduszu stabilizacyjnego, wsparcie małych i średnich przedsiębiorców, otwarcie jednolitego rynku UE na przedsiębiorców z Białorusi oraz ułatwienia wizowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej