RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

COVID-19 a transport miejski. Jest apel do rządu – wśród sygnatariuszy Trzaskowski

„Prezydent stolicy ma problem z nadzorem właścicielskim nie tylko w tym obszarze”(fot. Omar Marques/Getty Images)

„Sieci transportu publicznego znajdują się pod ogromną presją finansową, co wynika m.in. ze spadku liczby pasażerów” – piszą sygnatariusze skierowanego na ręce premiera Mateusza Morawieckiego apelu o wsparcie inwestycji strategicznych w tym obszarze. Obok organizacji pozarządowych, które od wielu lat kładą nacisk na rozwój transportu zbiorowego, pod pismem podpisali się samorządowcy, wśród nich prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Tragiczny wypadek autobusu w Warszawie. Kierowca był pod wpływem narkotyków

Kierowca autobusu, który w czwartek spowodował wypadek na S8 w Warszawie, był pod wpływem amfetaminy. W kokpicie pojazdu służby odnalazły woreczek...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Sygnatariusze pisma apelują do rządu o „pomoc w przezwyciężeniu finansowych konsekwencji covid-19”, ale także o wsparcie szeregu inwestycji poprawiających jakość transportu zbiorowego i transportu alternatywnego (np. zyskujących coraz większą popularność rowerów miejskich). Wskazują przy tym, że choć obecna pandemia wpłynęła na reorganizację transportu miejskiego, to sama „potrzeba wspierania zdrowszych sposobów przemieszczania się” jest „długoterminowa”.

Jednym z adresatów listu jest Ministerstwo Klimatu. Sekretarz stanu w tym resorcie, Jacek Ozdoba, w rozmowie z portalem tvp.info zwrócił uwagę, że wsparcie w tym zakresie jest udzielane – niezależnie od pandemii.

– Cały czas rząd Zjednoczonej Prawicy przez realizację projektów m. in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wspiera samorządy nie tylko w obszarze transportu publicznego – zapewnił min. Ozdoba.

Odnosząc się do podpisu Rafała Trzaskowskiego nasz rozmówca ocenił, że „żeby patrzeć w przyszłość, trzeba sobie radzić z teraźniejszością”, a „z tym ma problem Rafał Trzaskowski”

– Pan prezydent powinien się zająć bieżącymi problemami związanymi z komunikacją w Warszawie. Bo sytuacja, gdy kierowcy pod wpływem narkotyków i innych środków odurzających powodują wypadki, to już w tej chwili jest problem znany powszechnie. Ale zanim opinia publiczna zapoznała się z informacjami, doszło do tragedii, alarmowały w tej sprawie związki zawodowe, ale podmiot który realizuje te zadania, nie spełniał swoich obowiązków albo niewłaściwie był nadzorowany. Mam zresztą wrażenie, że prezydent Rafał Trzaskowski ma problem z nadzorem właścicielskim nie tylko w tym obszarze – ocenił w rozmowie z nami wiceszef resortu klimatu.

źródło:
Zobacz więcej