RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

120 samorządów chce dołączyć do portalu samorzad.gov.pl

Ministerstwo przekonuje, że przeniesienie strony na portal samorzad.gov.pl redukuje koszty związane np. z zapewnieniem bezpieczeństwa czy problemami technicznymi (fot. Shutterstock/PaulSat)

W ciągu tygodnia 120 miast, gmin i powiatów zgłosiło chęć przeniesienia swoich stron internetowych na portal samorzad.gov.pl – poinformował resort cyfryzacji. Pozwala on m.in. prowadzić Biuletyn Informacji Publicznej.

PKP Intercity uruchomiły wyszukiwarkę tanich połączeń. Korzyść rzędu nawet 67 proc.

Bilety tańsze nawet o 67 proc. można kupić na pociągi PKP Intercity dzięki wprowadzonej przez przewoźnika wyszukiwarce tanich połączeń. Bilety w...

zobacz więcej

Ministerstwo podało, że wśród samorządów, które chcą się przenieść na samorzad.gov.pl, są m.in. gminy Dębno, Mokobody, Szydłowiec, Ułęż czy Wąsacz, miasta – Przasnysz, Ożarów Mazowiecki, Dąbrowa Tarnowska czy Augustów.

Ministerstwo przekonuje, że przeniesienie strony na portal samorzad.gov.pl redukuje koszty związane np. z zapewnieniem bezpieczeństwa czy problemami technicznymi. Aby tego dokonać wystarczy wypełnić bezpłatny formularz.

– Samorzad.gov.pl to realne wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego. To ustandaryzowane narzędzie, które stworzyliśmy w odpowiedzi na codzienne potrzeby – zarówno urzędników, jak i mieszkańców. Spełnia też ustawowe wymogi dotyczące dostępności cyfrowej – wyjaśnił minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jednocześnie dodał, że ministerstwo bierze na siebie zaplecze techniczne związane z prowadzeniem strony. Zdaniem samorządów jest jedynie wypełnianie ich treścią.

– Dzięki migracji lokalnych serwisów na nasz portal gminy i powiaty nie będą musiały ponosić kosztów utrzymania oraz zapewnienia bezpieczeństwa danych przed cyberatakami – zaznaczyło MC.

Resort dodał, że zaletą bycia na portalu jest m.in. to, że samorzad.gov.pl jest dostosowany do standardów dostępności cyfrowej WCAG 2.1.AA. W ramach serwisu informacyjnego istnieje możliwość prowadzenia Biuletynu Informacji Publicznej. Serwis jest też stale aktualizowany i monitorowany pod kątem bezpieczeństwa.

– Samorzad.gov.pl jest efektem doświadczeń, jakie zdobyliśmy w pracy nad serwisem GOV.pl. To dostępna dla wszystkich obywateli brama do kontaktu z administracją publiczną. Teraz poszliśmy krok dalej – otworzyliśmy GOV.pl dla samorządów. Warto skorzystać z tej możliwości i dołączyć do samorzad.gov.pl. Zapraszamy – podsumował szef resortu cyfryzacji.

źródło:

Zobacz więcej