RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zlokalizowano wrak z 1945 roku. Czy parowiec przewoził Bursztynową Komnatę?

Polscy odkrywcy zastanawiają się, czy w ładowni odnalezionego niemieckiego parowca „Karlsruhe” nie znajduje się Bursztynowa Komnata. Nurkowie trafili na wrak na dnie Bałtyku. Trwają badania nad znaleziskiem.

Średniowieczny miecz tkwił w skale na dnie rzeki. Naukowcy zachwyceni

Do historycznego odkrycia doszło w wiosce Rekavice na północy Bośni i Hercegowiny. Na dnie rzeki Vrbas, 11 metrów pod wodą, znaleziono...

zobacz więcej

Parowiec „Karlsruhe” zatonął w kwietniu 1945 r. w drodze z Piławy (dzisiejszy Bałtijsk) – portu obsługującego ówczesny Królewiec (dziś Kaliningrad) – do Niemiec, przewożąc ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek. Eksperci badają, czy niemiecki statek przewoził też Bursztynową Komnatę. Po raz ostatni widziano ją właśnie w Królewcu. Jej dalszy los pozostaje jednak niewyjaśniony. Zakłada się, że Niemcy wywieźli ją i ukryli. Najnowsze odkrycie może jednak zmienić te przypuszczenia.

Wrak statku odnaleziono na dnie Bałtyku kilkadziesiąt kilometrów na północ od Ustki. Polscy poszukiwacze i nurkowie mogli już spenetrować część jego wnętrza. Znaleziono m.in. sprzęt wojskowy, przedmioty osobiste, porcelanę oraz skrzynie z nieznaną zawartością.

Na przeprowadzenie dokładnych badań w ładowniach statku będzie trzeba poczekać. Prowadzenie prac podwodnych na głębokości 88 m jest możliwe od lipca do października ze względu na sprzyjające wtedy warunki.

SS „Karlsruhe” został zbudowany w stoczni w Bremerhaven w 1905 r. Parowiec liczył 66,3 m długości, nieco ponad 10 metrów szerokości, a jego wyporność wynosiła 897 ton.

Bursztynowa Komnata – sala wyłożona sześcioma tonami bursztynu i włoskimi mozaikami była prezentem, jaki w 1716 roku rosyjski car Piotr I otrzymał od cesarza Prus Wilhelma I. W 1755 roku bursztynowe arcydzieło ozdobiło Pałac Jekatierinski w letniej rezydencji carów w Carskim Siole niedaleko Petersburga.

Zrabowana w 1941 roku przez Niemców, do końca wojny była przechowywana w Królewcu. Stamtąd w 1945 roku wywiozły ją wycofujące się przed Armią Czerwoną wojska niemieckie i wszelki ślad po niej zaginął. Do dziś krążą na temat jej losu różne, często fantastyczne, opowieści.

źródło:
Zobacz więcej