RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„PiS chce konfliktu z Solidarnością?” Związkowcy reagują na zmiany w rządzie

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas konferencji prasowej z okazji obchodów 40-lecia Regionu Płockiego NSZZ "Solidarność" (fot. PAP/Szymon Łabiński)

– Wygrywając wybory w 2015 i 2019 r. PiS wygrał tylko dlatego, że szedł z postulatami pracowniczymi, czyli przygotowanymi przez związek zawodowy Solidarność: to wiek emerytalny, zwalczanie umów śmieciowych. A dzisiaj ten, który w PO działał i dołożył się do tych umów śmieciowych, dołożył rękę do podwyższenia wieku emerytalnego, otrzymuje ministerstwo pracy. Mówiąc po związkowemu: to jakby napluto w twarz – ocenił przewodniczący Solidarności, Piotr Duda proszony o skomentowanie rekonstrukcji rządu. Resort rozwoju, pracy i technologii ma objąć Jarosław Gowin.

Rekonstrukcja rządu. Premier ogłosił nazwiska kandydatów

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił kandydatów na ministrów w nowym rządzie. Rekonstrukcja nastąpi w przyszłym tygodniu. Potwierdziła się...

zobacz więcej

– Jeśli PiS chce iść w tym kierunku i chce otwartego konfliktu ze związkiem zawodowym Solidarność, to zrobił ku temu wielki krok – mówił Piotr Duda na konferencji prasowej zorganizowanej podczas uroczystych obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność.

– Jestem zszokowany, że Prawo i Sprawiedliwość przygotowało nam taki wspaniały „prezent”, na 40-lecie NSZZ Solidarność, oddając decyzje dotyczące pracy skrajnemu liberałowi, panu Gowinowi. Przypominam, że pan Gowin głosował za podwyższeniem wieku emerytalnego, a jego działania jako posła PO szły w tym kierunku, żeby jeszcze bardziej uelastycznić pracę i teraz temu człowiekowi oddaje się kwestie związane z pracą – dodał szef związku.

Lider Solidarności zapowiedział, że będzie o tym rozmawiał z prezydentem. – Politycy mogą sobie podpisywać umowy koalicyjne, jakie chcą, mogą sobie osoby na listach umieszczać, ale jeszcze ktoś na nich musi zagłosować. A w 2015 i 2019 r. wygrali dzięki pracownikom, robotnikom i dzięki Solidarności. Zawsze jako Solidarność mówiliśmy o artykule 20 w konstytucji - o społecznej gospodarce rynkowej. Oddanie w ręce pana Gowina pracy to zachwianie tej równowagi między gospodarką społeczną a rynkową. Jako Solidarność tego nie zostawimy – zadeklarował.

źródło:
Zobacz więcej