RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rząd uratuje LOT? Chodzi o ogromne pieniądze

LOT wyjdzie z kryzysu w branży lotniczej? (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

LOT poinformował o wynikach finansowych za rok 2019. „Osiągnęliśmy przychód ze sprzedaży w wysokości 7,37 mld zł, czyli o ponad miliard zł więcej niż w 2018 roku” – przekazano w odpowiedzi na pytania portalu tvp.info. Po wybuchu epidemii sytuacja zmieniła się jednak na tyle, że rok 2020 może zakończyć się katastrofą. Spółka chce więc pozyskać pomoc publiczną. Mowa tu o kwocie nawet 1 mld euro (ok. 4,5 mld zł).

Zgoda KE na polski program wsparcia lotnisk w związku z pandemią

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy dla lotnisk, które ucierpiały podczas pandemii, o wartości 142 milionów złotych, czyli około...

zobacz więcej

W zwykłych warunkach taka pomoc publiczna byłaby niemożliwa i niezgodna z prawem. Czasy – szczególnie dla branży lotniczej – nie są jednak normalne. Zamknięcie granic, połączeń i odwołanie tysięcy lotów uderzyło w przewoźników jak nic wcześniej.

Dlatego w sprawozdaniu zarządu LOT przyznano już, że spółka będzie potrzebować pomocy rządu sięgającej nawet 4,5 mld zł. Portal Fly4free podkreśla, że jest to ogromna kwota, bo aż 60 proc. rocznych przychodów firmy. 

Bezpośrednio do LOT-u zwróciliśmy się więc z pytaniem, czy w tej sprawie z przedstawicielami rządu prowadzono już konkretne rozmowy i czy politycy są w stanie przeznaczyć na ratowanie narodowego przewoźnika tak duże środki. „Pomoc publiczna jest w dalszym ciągu przedmiotem prac zarządu spółki” – podkreślono i wskazano, że szczegółowe decyzje w tej sprawie będą dopiero podejmowane.

„W 2019 roku LOT osiągnął przychód ze sprzedaży w wysokości 7,37 mld zł, czyli o ponad miliard zł więcej niż w 2018 roku, a zysk na działalności podstawowej wyniósł 113,8 mln zł. To czwarty rok z rzędu, w którym spółka utrzymała rentowność, mimo problemów z globalnym uziemieniem floty B737MAX i silnikami Rolls Royce w Boeingach 787. To również rok, w którym LOT przewiózł na pokładach rekordową liczbę 10 mln pasażerów i uruchomił 15 nowych połączeń” – czytamy w przesłanym portalowi tvp.info stanowisku.

Siatka połączeń LOT-u – 60 proc. tego co rok wcześniej

Warszawa postawi toalety po 600 tys. zł. „Za tyle można kupić mieszkanie”

Budżet obywatelski daje coraz większe możliwości. W warszawskiej edycji na 2021 rok do wykorzystania będzie ponad 83 mln zł. Wiele z projektów,...

zobacz więcej

Biuro prasowe LOT-u zaznaczyło, że mimo dobrych wyników z 2019 roku, teraz spółka koncentruje się na „optymalizacji działalności w obliczu najtrudniejszego dla całej branży lotniczej kryzysu spowodowanego pandemią”.

Mimo wielu utrudnień i niespotykanych dotąd restrykcji, już w sezonie zimowym, czyli od 25 października, pasażerowie LOT-u będą mogli wybierać spośród oferty blisko 60 połączeń, w tym rejsów krajowych, do Europy Zachodniej i Wschodniej oraz wybranych tras do Ameryki Północnej i Azji.

Na ile pod względem liczby połączeń lotniczych – w porównaniu z czasem przed epidemią – LOT będzie działał normalnie? „Zimowa siatka obejmuje około 60 proc. kierunków oferowanych przez LOT w analogicznym okresie ubiegłego roku” – przekazano.

Czy UE zatwierdzi pomoc dla LOT-u?

Zakaz lotów zdjęty. Do tych krajów polecimy bez przeszkód

Jest projekt nowego rozporządzenia w sprawie zakazu lotów. Nowością jest wyłączenie spod zakazu wszystkich krajów strefy Schengen. To oznacza...

zobacz więcej

Zdaniem ekspertów, powrót branży lotniczej do sytuacji sprzed pandemii zajmie jednak lata. Sektor lotniczy, czyli m.in. linie lotnicze, lotniska i producenci samolotów, zatrudniał wtedy 11 mln osób. Z powodu kryzysu do początku 2021 r. pracę może stracić nawet 4,8 mln z nich – szacuje w swoim raporcie zrzeszająca przedsiębiorstwa branżowe organizacja Air Transport Action Group (ATAG).

Wszystko wskazuje więc na to, że bez pomocy państwa dla LOT się nie obędzie. Co ciekawe, Komisja Europejska zatwierdziła już wsparcie publiczne dla innych dużych linii – w tym holenderskiego KLM (3,4 mld euro) oraz niemieckiej Lufthansy (6 mld euro).

LOT podkreśla więc, że "regulacje krajowe i unijne dotyczące pomocy publicznej w związku z kryzysem COVID-19 oraz praktyka stosowania tych regulacji w odniesieniu do innych przewoźników lotniczych w Unii Europejskiej wskazują, że uzyskanie pomocy publicznej w wysokości szacowanej przez Spółkę (1 mld euro – przyp. red.) jest możliwe oraz dopuszczalne z formalno-prawnego punktu widzenia".

Jak informowaliśmy w ostatnich dniach, Komisja Europejska zatwierdziła już polski program pomocy dla lotnisk, które ucierpiały podczas pandemii. Wsparcie z tego tytułu ma sięgnąć 32 milionów euro. Unijni eksperci uznali, że rządowe wsparcie jest zgodne z zasadami przydzielania pomocy publicznej.

źródło:
Zobacz więcej