RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent: Uniwersytet to miejsce debaty, a nie braku tolerancji

– Uniwersytet był i powinien być miejscem edukacji patriotycznej i obywatelskiej. Nie ma tu miejsca na przypadki braku tolerancji światopoglądowej – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim.

Prezydent: Uczelnie mają pozostać przestrzenią pluralizmu i dialogu

Uczelnie mają pozostać przestrzenią pluralizmu i dialogu – podkreślił prezydent Andrzej Duda w przesłaniu do ludzi nauki i studentów. Dodał, że...

zobacz więcej

– Uniwersytet był i powinien być miejscem edukacji obywatelskiej i patriotycznej. Jako prezydent Rzeczypospolitej chcę zaapelować do państwa, zwłaszcza do studentów, którzy dopiero zaczynają planować swoją życiową drogę, o publiczną aktywność, o zaangażowanie obywatelskie – mówił prezydent Duda w trakcie czwartkowej inauguracji.

Apel o obywatelskie zaangażowanie nie kłóci się - jak mówił - z postulatem bezstronności politycznej.

– To oczywiste, że nauka i dydaktyka powinny być co do zasady politycznie neutralne. Jest to oczywiste tym bardziej, że w społeczności akademickiej prezentowana jest cała paleta światopoglądów. Uczelnie, a zwłaszcza uniwersytety mają sposobność, aby dawać inspirujący przykład pluralizmu, wolności myślenia i wolności słowa, nieskrępowanej i odpowiedzialnej debaty intelektualnej oraz budowania wspólnoty ponad podziałami – dodał.

– Martwią mnie ogromnie sytuacje, w których na polskich uczelniach zdarzają się przypadki braku tolerancji światopoglądowej czy wręcz prześladowania za poglądy polityczne. To rzeczywiście sytuacje, które nigdy nie powinny mieć miejsca i mam nadzieję, że będą na uniwersytetach i na innych naszych uczelniach zwalczane, bo zaprzeczają etosowi uniwersytetu – zaznaczył Andrzej Duda.

Uniwersytet, przypominał prezydent, jest miejscem, w którym praktykuje się wolność i dialog. Pielęgnowana jest też tu inna wartość: solidarność. Mówiąc to podziękował jednocześnie rektorowi i społeczności UW za to, że gościł Swiatłanę Cichanouską, liderkę białoruskiej opozycji. Przypomniał też, że na UW studiuje wielu studentów z Białorusi i innych krajów wschodniego sąsiedztwa.

źródło:
Zobacz więcej