RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Próba otrucia Nawalnego i Nord Stream 2 to nie są dwa rozłączne tematy”

Z punktu widzenia Polski – naszego sąsiedztwa – kluczowe sprawy są związane z Białorusią – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Brukseli, nawiązując do tematów rozmów w ramach dwudniowego szczytu Unii Europejskiej. Zaznaczył, że zaproponuje „pozytywny plan dla Białorusi”. Dodał, że w związku z sytuacją w tym kraju należy zwrócić uwagę na reakcje Rosji. Ocenił również, że próba otrucia Aleksieja Nawalnego jest czymś „absolutnie skandalicznym”.

Szczyt UE z małymi szansami na przełom w sprawach Turcji i Białorusi

Przywódcy państw UE zjadą na nadzwyczajny szczyt do Brukseli, żeby przedyskutować stosunki z Turcją, próbę zabójstwa Aleksieja Nawalnego i sytuację...

zobacz więcej

Szef polskiego rządu uczestniczy w Brukseli w dwudniowym szczycie Unii Europejskiej. Główne tematy spotkania to kryzys grecko-turecki, sytuacja na Białorusi oraz wspólny europejski rynek. Przed rozpoczęciem szczytu premier wziął udział w krótkim spotkaniu z szefami rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Pierwszego dnia dyskutowane będą wyłącznie sprawy zagraniczne. Po krótkim podsumowaniu niedawnego szczytu Unia – Chiny, przywódcy zajmą się sytuacją na Białorusi. Program, który zaproponuje Polska, to unijne fundusze na odbudowę gospodarki, otwarcie jednolitego rynku dla białoruskich towarów i usług, zniesienie wiz dla Białorusi i wsparcie międzynarodowych instytucji finansowych.

– Tutaj będziemy prezentować również nasze propozycje gospodarcze – pozytywny plan dla Białorusi – zaznaczył w czwartek Morawiecki. Jak dodał, zostanie także poruszona kwestia sankcji i całej sytuacji w tym kraju. – Mamy już uzgodniony mniej więcej zapis w konkluzjach Rady Europejskiej, ale oczywiście jeszcze będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób podejść do tej trudnej sytuacji u naszego wschodniego sąsiada – dodał.

– W tym kontekście oczywiście zawsze trzeba popatrzeć na to, jak reaguje na wydarzenia na Białorusi — Rosja – zauważył premier. Premier odniósł się też do próby otrucia lidera opozycji antykremlowskiej Aleksieja Nawalnego. – I tu wskazujemy na działanie wobec pana Nawalnego jako coś absolutnie skandalicznego. Użycie broni chemicznej wbrew jakimkolwiek regułom prawa międzynarodowego, próba otrucia jednego z głównych działaczy opozycji powinna być jednym z kluczowych sygnałów ostrzegawczych i otrzeźwieniem dla niektórych liderów, również świata zachodniego – ocenił.

Nawalny obudził się ze śpiączki. Jakie będą skutki otrucia?

Aleksiej Nawalny obudził się ze śpiączki i jego stan się poprawił – podało BBC, powołując się na informacje przekazane przez szpital w Berlinie....

zobacz więcej

Wyraził też nadzieję, że oprócz Polski, również inne kraje potwierdzą, że „próba otrucia Nawalnego i Nord Stream 2 to nie są dwa rozłączne tematy”.

Obszary wolności na jednolitym rynku

Mateusz Morawiecki mówił też, że „UE powinna poszerzać obszary wolności na jednolitym rynku, zwłaszcza swobody świadczenia usług”. Jak zaznaczył, Polska jest przeciwko ograniczeniom konkurencji w UE. Dyskusja na temat jednolitego rynku ma być tematem drugiego dnia posiedzenia nadzwyczajnej Rady Europejskiej, która rozpoczęła się w czwartek.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że rynek wewnętrzny to największa wartość gospodarcza, która doprowadziła do utworzenia najpierw EWG, a później UE. – Wszyscy zgadzają się w teorii, że należy poszerzać obszary uwspólnotowienia, poszerzać obszary wolności, zwłaszcza swobody świadczenia usług, tymczasem później, bardzo często (ze strony) bogatych krajów Zachodu, w szczególności z Brukseli płyną sygnały ograniczające konkurencje w sektorze usług – zauważył Morawiecki.

Jak zaznaczył Polska nie zgadza się z tym i uważa, że to dyskryminacja krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz obniżenie konkurencyjności całej UE. Zapowiedział, że będzie na to zdecydowanie zwracał uwagę podczas rozmów na szczycie.

źródło:
Zobacz więcej