RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Warszawa postawi toalety po 600 tys. zł. „Za tyle można kupić mieszkanie”

Budżet obywatelski. Są wyniki głosowań (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Budżet obywatelski daje coraz większe możliwości. W warszawskiej edycji na 2021 rok do wykorzystania będzie ponad 83 mln zł. Wiele z projektów, które mają niebawem powstać, budzi jednak kontrowersje. To m.in. setki ławek bez oparć i podłokietników za łączną kwotę ponad 2 mln zł, trzy jednostanowiskowe toalety za 2,1 mln zł czy poidełko z wodą za 154 tys. zł rocznie.

Nowy sondaż fatalny dla Trzaskowskiego. Twitter rozbawiony jego deklaracją

Rafał Trzaskowski oświadczył, że w jego zwolennikach jest „olbrzymia energia” i za dwa tygodnie wystartuje z nowym projektem. Internet zalały wtedy...

zobacz więcej

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy. Co roku wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane. Limit na dany projekt na poziomie ogólnomiejskim to niemal 5 mln zł, a w sumie na różne cele zostanie tym razem przekazane 83 111 363 zł.

Rada Warszawy zdecydowała bowiem, że corocznie na budżet obywatelski będzie przeznaczane 0,5 proc. wydatków m.st. Warszawy, zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu finansowym.

Wyniki głosowań siódmej edycji budżetu obywatelskiego poznaliśmy w środę. Ponieważ dotyczą dzielnic z całej Warszawy, media i internauci wciąż donoszą o kolejnych nietypowych projektach, które znalazły uznanie i zostaną zrealizowane z publicznych pieniędzy.

W wielu dzielnicach mają teraz powstać m.in. wieże lęgowe dla jerzyków. Tylko w Wilanowie na ten cel zostanie przekazane 110 tys. zł. Aż 65 tys. pochłonie bowiem wykonanie wież, 42 tys. projekt budowlany wraz z ekspertyzą ornitologiczną, a 3 tys. mają wynieść koszty eksploatacyjne.

W tej samej dzielnicy pojawi się także poidełko na wodę pitą – warszawską kranówę, za 106 tys. zł, a w skali roku 154 tys. zł.

Warszawa: Autobus potrącił dziewczynkę na pasach

Miejski autobus potrącił na przejściu dla pieszych dziecko. - Około 10-letnia dziewczynka przejeżdżała na hulajnodze po oznakowanym miejscu, gdzie...

zobacz więcej

Inny z pomysłów (poparty przez niemal 900 mieszkańców) to "Wycieczka rowerowa szlakiem poległych projektów budżetu partycypacyjnego". Jak czytamy, akcja ma na celu wspólny przejazd rowerowy mieszkańców i urzędników, podczas którego zostaną opowiedziane historie 14 projektów o statusie "odstąpiono od realizacji". W sumie projekt pochłonie 5 tys. zł. Na co zostaną przekazane te pieniądze? Autor projektu na 2,5 tys. zł wycenił opracowanie trasy i przeprowadzenie wycieczki, a na kolejne 2,5 tys. opracowanie tekstu, skład i wydruk broszury informacyjnej.

Nie po raz pierwszy duże pieniądze z budżetu obywatelskiego będą przeznaczone na instalację toalet. Koszt dwóch z nich (w Parku Szczęśliwickim i Parku Żeromskiego) ma przekroczyć 1,2 mln zł, a kolejna – tym razem w Parku Skaryszewskim – została wyceniona na 648 tys. zł.

„Utrzymanie jednej toalety w Parku Skaryszewskim ma kosztować 35 tys. zł rocznie. To jest jakiś kabaret, za takie pieniądze można wynająć super urządzone mieszkanie w centrum” – skomentował w sieci Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości. Ocenił też, że w cenie jednostanowiskowych toalet można kupić w stolicy mieszkanie.

Na Targówku za 133 tys. zł ma powstać psi wybieg, na Woli kaczkomaty za 56 tys. zł, a na Ursynowie butelkomaty za 880 tys. zł.

Nitras kpi z Chełma. „Mają pewnie ze trzy autobusy”

Sławomir Nitras przekonywał w piątkowym wywiadzie, że nie tylko Warszawa, ale każde miasto w Polsce ma poważne problemy finansowe. Usprawiedliwiał...

zobacz więcej

"666 ławek dla Warszawy”, czyli pomysł rozmieszczenia siedzisk, z których większość nie będzie musiała mieć oparć ani podłokietników, ma kosztować 2,1 mln zł.

W niemal wszystkich dzielnicach spore poparcie uzyskały inicjatywy związane z dbaniem o środowisko i zielenią miejską. Inne popularne pomysły to organizacja kin plenerowych, dodatkowe zbiory dla bibliotek, doświetlenie ulic czy remonty chodników.

Łącznie miasto zrealizuje 359 projektów. Aż 99,6 proc. osób zagłosowało przez internet. Karty papierowe stanowiły zaledwie 0,4 proc. wszystkich oddanych głosów.

Największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano na Żoliborzu, gdzie zagłosowało 90 osób na 1 tys. mieszkańców dzielnicy. Podobną frekwencją może pochwalić się dzielnica Białołęka – 89 osób na 1 tys. mieszkańców.

W skali miasta najwięcej głosów zdobył projekt „Schronisko Na Paluchu - sala rehabilitacyjna dla zwierząt”. Ponad 43 tys. osób oddało głos właśnie na ten projekt. Z kolei najdroższy zwycięski pomysł to „Asfaltowe drogi dla rowerów”, którego koszt realizacji został oszacowany na 4,7 mln zł.

źródło:
Zobacz więcej