RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Koleje losów żołnierskich 1918-1921”. Konkurs historyczny dla szkół

Prace można nadsyłać do 6 listopada 2020 roku (fot. PAP)

Do 6 listopada 2020 roku szkoły w całej Polsce mogą nadsyłać prace w formie multimedialnej na konkurs historyczny „Wierni do końca. Koleje losów żołnierskich 1918-1921 zapisanych w kamieniu”. Jest on organizowany w ramach obchodów 100-lecia wojny polsko-bolszewickiej.

Wesprzyj bohaterów walczących o Warszawę

Jeszcze tylko do 2 października trwa ogólnopolska kampania BohaterON – włącz historię! Poprzez wysłanie symbolicznej kartki z życzeniami dla...

zobacz więcej

Organizatorem konkursu przygotowanego w związku z obchodzonymi w ostatnich latach rocznicami: odzyskania niepodległości, powstania wielkopolskiego, wojny polsko-bolszewickiej i powstań śląskich jest wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

– Nasza historia jest pełna walki o wolność, niepodległość i sprawiedliwość. Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata, ale wróciła – powiedział w wystosowanym apelu do młodzieży wojewoda.

Podkreślił też, że „wtedy, po 1918 r., młodym chłopcom i dziewczętom wydawało się, że okres rozbiorów pozostanie już tylko na kartach historii, a smutny czas I wojny światowej i kolejnych powstań został zakończony. Jednak na wschodzie pojawił się kolejny wróg, który czyhał na naszą  wolność. To bolszewicy, którzy niczym walec, bez szacunku do ludzi, wiary i zasad przesuwali się na zachód Europy. Dopiero bitwa warszawska zatrzymała pochód bolszewickiego najeźdźcy”.

XXIII Dni Lwowa w Poznaniu

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu zaprasza na XXIII Piknik Lwowski, który właśnie rozpoczął się na Starym...

zobacz więcej

– Drodzy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych zachęcam was do udziału w konkursie „Wierni do końca. Koleje losów żołnierskich 1918-1921 zapisanych w kamieniu”. Ukażcie w nowoczesny i oryginalny sposób, jak wy widzicie zasługi Waszego regionu dla odzyskania niepodległości – zaapelował do młodzieży Łukasz Mikołajczyk. 

Projekt sfinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022. Prace można nadsyłać do 6 listopada 2020 roku na adres: konkurs.niepodlegla@poznan.uw.gov.pl.źródło:
Zobacz więcej