RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dania zgadza się na przesył gazu przez Nord Stream 2 na swoich wodach

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej prowadzącej przez Bałtyk (fot. REUTERS/Axel Schmidt)

Duńska Agencja Energetyki wydała w czwartek zgodę na przesył gazu przez budowany gazociąg Nord Stream 2 na swoich wodach – poinformowała agencja Reutera. Pozwolenie jest uwarunkowane kwestiami bezpieczeństwa.

Naimski: Protesty przeciwko budowie Nord Stream 2 są w pełni uzasadnione

Protesty przeciwko budowie Nord Stream 2 są w pełni uzasadnione – ocenił w PR24 pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej...

zobacz więcej

Jak podała w komunikacie agencja, zezwolenie na przesył gazu przez Nord Stream 2 jest uwarunkowane spełnieniem przez rury użyte do budowy gazociągu wymogów bezpieczeństwa.

Wedle wydanej w czwartek decyzji, eksploatacja może rozpocząć się, „tylko kiedy przynajmniej jedna z nitek zostanie przetestowana, zweryfikowana i kiedy odpowiednie warunki zawarte w pozwoleniach na układanie i przesył zostaną spełnione”. Z komunikatu wynika, że jak dotąd nie zostały spełnione.

Wcześniej zgody na ułożenie rurociągu łączącego Rosję z Niemcami wydały władze Rosji, Szwecji, Finlandii i Niemiec. Budowa NS2 jest bliska zakończenia, jednak sukces projektu nie jest przesądzony, m.in. ze względu na zagrażające mu potencjalne amerykańskie sankcje, które mogą objąć także firmy współpracujące przy eksploatacji i ubezpieczaniu projektu.

źródło:

Zobacz więcej