RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Żukowska: Prawica wierzy, że centymetrowy płód wygląda jak Calineczka

To „przerażająca pogarda dla słabszych” (fot. PAP/Mateusz Marek)

Płód będący na wczesnym etapie rozwoju jest usuwany jak nieco obfitsza miesiączka. A prawica wierzy, że centymetrowy płód wygląda jak Calineczka – napisała na Twitterze posłanka SLD Anna Maria Żukowska. Dodała też, że oczekuje „większej empatii do kobiet niż embrionów”.

Aborcja legalna aż do porodu? Zmiany we francuskim prawie

Ciosem nie do przyjęcia nazywały organizacje pro-life nową ustawę bioetyczną, którą przyjęło Francuskie Zgromadzenie Narodowe. Na początku mówiło...

zobacz więcej

Słowa Żukowskiej padły w dyskusji, jaka wywiązała się na Twitterze między nią a Janem Pawlickim, dziennikarzem i scenarzystą.

Wymiana zdań dotyczyła najpierw hodowli zwierząt na futra, później śmierci, aż doszła do aborcji. Pawlicki odnosząc się do tzw. pornografii śmierci napisał, że kiedyś śmierć ludzi i zwierząt towarzyszyła ludziom. „Dziś jest niewidoczna – albo odkrywana z przerażeniem na farmach norek. Czemu nie w gabinetach aborcyjnych?” – zapytał.

Wtedy odpowiedziała mu Żukowska. „Bo dziś większość aborcji jest dokonywana farmakologicznie w domu – płód będący na wczesnym etapie rozwoju jest usuwany jak nieco obfitsza miesiączka. A prawica wierzy, że centymetrowy płód wygląda jak Calineczka, miniaturowy różowy bobas, któremu wyrywa się rączki” – napisała.

Pawlicki stwierdził na to, że to „przerażająca pogarda dla słabszych”. Dodał, że „od osoby lewicowej wymagałby nieco więcej empatii”. „Ja bym oczekiwała więcej empatii w stosunku do kobiet niż w stosunku do embrionów” – odpowiedziała mu posłanka Lewicy.

Przypomnijmy, obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego – jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

źródło:
Zobacz więcej