RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Schetyna o przyszłości Platformy. Odpowiada po łacinie

Jak mówił, ważne jest, by być liderem (fot. Forum/Andrzej Hulimka)

PO musi podkreślić swoją główną rolę jako największej partii opozycyjnej, być liderem; przygotować plan dla opozycji, który pozwoli na pokonanie PiS w wyborach parlamentarnych i samorządowych – mówił były lider PO Grzegorz Schetyna.

Wicepremier Kaczyński będzie nadzorował służby specjalne? Rzecznik rządu komentuje

Jarosław Kaczyński jako wicepremier będzie nadzorował służby specjalne? – W tej kwestii nic się nie zmienia. Jeśli chodzi o nadzór, będzie go...

zobacz więcej

Schetyna powiedział w Radiu Plus, że zbliżająca się 20. rocznica powstania Platformy Obywatelskiej to symboliczny moment, który wymaga refleksji i pomysłu na następne 20 lat.

Podkreślił, że to właśnie teraz jest czas na budowę planu politycznego dla opozycji. „PO musi podkreślić swoją główną rolę jako największej partii opozycyjnej (...), musi przygotować konstrukcję, która w wyborach parlamentarnych i samorządowych – tych w 2023 roku lub przyspieszonych – pokona PiS i przywróci w Polsce normalność. To jest plan dla Platformy – dodał.

Odnosząc się do ewentualnej zmiany nazwy partii, Schetyna podkreślił, że „nie można zmieniać wnętrza, tylko zastanowić się, jaki powinien być plan polityczny”. Jeżeli z rozpisanej na trzy lata koncepcji planu politycznego – wskazywał były szef PO – wyniknie potrzeba zmiany nazwy czy korekty programu, to „trzeba się bardzo poważnie nad tym zastanowić”.

– Ale dzisiaj ważne jest – i to zależy od PO – żeby zbudować relacje z innymi środowiskami opozycyjnymi. Być liderem, być primus inter pares, tym pierwszym pośród równych, który będzie to robić – oświadczył.

Komentując zapowiadane na 17 października powstanie ruchu Rafała Trzaskowskiego, Schetyna ocenił, że „wszystko, co pomoże partiom opozycyjnym i zaangażuje tych, którzy nie chcą się angażować w partie, ma sens”.

źródło:
Zobacz więcej