RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef WHO wzywa kraje do dołączenia do programu szczepień COVAX

Do COVAX dołączyło 167 krajów stanowiących 70 proc. światowej populacji (fot. REUTERS/Marco Bello)

Ponad 160 krajów stanowiących 70 proc. światowej populacji dołączyło do programu szczepień COVAX – poinformował w środę podczas sesji ONZ szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, przemawiając z Genewy. Wezwał inne kraje, by poszły w ich ślady.

Służby alarmują: Nie ustają cyberataki na ośrodki medyczne. Chodzi o szczepionkę

Hiszpańskie służby specjalne spodziewają się, że w najbliższych tygodniach nastąpi eskalacja cyberataków na ośrodki medyczne i badawcze pracujące...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

WHO i organizacja Globalne Stowarzyszenie na rzecz Szczepionek (GAVI) pracują wspólnie nad planem globalnej i równej dystrybucji szczepionek na koronawirusa, zwanym COVAX. Celem COVAX jest dostarczenie co najmniej 2 mld dawek zatwierdzonych szczepionek do końca 2021 roku i zapewnienie równego dostępu do nich.

Szef WHO poinformował, że potwierdzono śmierć miliona ludzi z powodu Covid-19, ale rzeczywista liczba (ofiar śmiertelnych) jest z pewnością wyższa.

Tedros powiedział, że do COVAX dołączyło 167 krajów stanowiących 70 proc. światowej populacji. – A lista rośnie każdego dnia – dodał.

Szef GAVI Seth Berkley mówił z kolei o 168 krajach i wezwał państwa, które nie przystąpiły do COVAX, do przyłączenia się do globalnych wysiłków na rzecz sfinansowania dawek dla krajów o niskim i średnim dochodzie.

MSZ Niemiec ostrzega przed podróżami do Belgii i wybranych regionów UE

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Europie niemieckie ministerstwo spraw zagraniczne ostrzegło obywateli przed wyjazdami do Belgii...

zobacz więcej

Berkley powiedział, że wśród państw, które dołączyły do COVAX, jest 76 zamożnych, samofinansujących się krajów. – Namawiam innych, którzy się wahają, aby do nas dołączyli – dodał.

Chiny, Rosja i Stany Zjednoczone nie przyłączyły się do ośrodka, przedstawiciele WHO poinformowali jednak, że nadal prowadzą rozmowy z Chinami.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że program COVAX wymaga natychmiastowego zastrzyku w wysokości 15 mld dolarów, aby uniknąć utraty szansy na zakup i produkcję szczepionek z wyprzedzeniem.

– Nie możemy pozwolić, żeby opóźnienie w dostępie (do szczepionek) powodowało dalsze pogłębianie i tak już ogromnych nierówności – powiedział Guterres podczas wirtualnego wydarzenia.

Bill Gates poinformował, że organizacja Bill & Melinda Gates Foundation podpisała umowę z 16 firmami farmaceutycznymi.

– W tej umowie firmy zobowiązują się do zwiększania produkcji w niespotykanym dotąd tempie i do zapewnienia, że zatwierdzone szczepionki trafią do szerokiej dystrybucji tak szybko, jak to możliwe – zapewnił.

źródło:
Zobacz więcej