RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceminister o działaniach opozycji ws. LGBT. Politycy PO: Atakuje nas

Jabłoński przypominał poparcie części polityków opozycji dla lewicowych grup stosujących przemoc (fot. REUTERS/Kacper Pempel)

– My się rzeczywiście musimy tłumaczyć, że w Polsce nie ma „stref wolnych od LGBT” i nie ma żadnych stref, gdzie ktokolwiek jest dyskryminowany. To, że jeden czy drugi aktywista tego rodzaju opowieść kreuje, a następnie otrzymuje wsparcie polityków części partii opozycyjnych, to smutny fakt – mówił w Senacie wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Wystąpienie ściągnęło na niego krytykę polityków KO; zarzucają mu „radykalizm”. W odpowiedzi Jabłoński zamieścił na Twitterze nagranie fragmentu wystąpienia.

Szefowa KE zapowiada zawieszanie funduszy za dyskryminację osób LGBT

Dyskryminacja na postawie orientacji seksualnej nie może mieć miejsca w UE; będę przeciwko niej działać, w tym również przez zawieszanie środków...

zobacz więcej

Jabłoński w zastępstwie szefa MSZ Zbigniewa Raua przedstawił Senatowi informację MSZ o stanie polskiej dyplomacji. Jak wyjaśnił, Rau nie mógł być w Senacie z uwagi na umówioną wcześniej wizytę międzynarodową.

Jabłoński oświadczył, że Polska jest bezpiecznym krajem dzięki polityce, którą prowadzimy. Wystąpienie wiceministra na temat polityki zagranicznej spotkało się z pytaniami senatorów PO o LGBT.

– Nieprecyzyjne wypowiedzi, a nawet nie tyle nieprecyzyjne, co celowo fałszujące rzeczywistość, są niestety dużym problemem dla Polski. My się rzeczywiście musimy tłumaczyć, że w Polsce nie ma „stref wolnych od LGBT” i nie ma żadnych stref, gdzie ktokolwiek jest dyskryminowany, Tak jak mówiłem, że w pewnych sprawach w polityce zagranicznej potrafimy się zgadzać, tak tutaj z dużym rozczarowaniem śledzę aktywność polityków opozycji, bo to po prostu szkodzi Polsce – mówił Jabłoński.

– Kreują państwo coś, czego nie ma – dodawał.

W pewnym momencie przerwał mu Adam Szejnfeld, zarzucając, że nie odpowiada na pytanie o to, czy w Polsce wzrasta zagrożenie dla homoseksualistów.

Instytut zbada praworządność w krajach UE. Stworzą go Polska i Węgry

Polska i Węgry stworzą wspólny instytut oceny stanu praworządności w krajach UE. Poinformował o tym po rozmowie z szefem polskiej dyplomacji...

zobacz więcej

– Pozwalam sobie odpowiedzieć na to pytanie na szerszym tle. Bo jeśli mówi pan o narastaniu zagrożenia, to nie mam jakichkolwiek danych, które pokazywałyby, że to zagrożenie narasta. Widzę natomiast coraz większą tolerancję dla działań niezgodnych z prawem, dla przemocy na ulicach, jeśli osoby dopuszczające się tego mają odpowiednie poglądy polityczne. Widzieliśmy to w sierpniu na ulicach Warszawy – mówił dodając: „To jest bardzo niebezpieczne (…) dopuszczają się państwo usprawiedliwiania przemocy, jeśli jest to dla was korzystne politycznie”.

Do słów Jabłońskiego odnieśli się politycy opozycji, twierdzący, że w wystąpieniu wiceministra padły niestosowne słowa. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński stwierdził, że Jabłoński „używał sformułowań radykalnych”.

– Do tej pory nie słyszałem, aby ktoś w randze wiceministra, zamiast udzielać informacji, strofował, pouczał senatorów – powiedział „Gazecie Wyborczej” senator KO Bogdan Klich. Jak pisze gazeta, marszałek Senatu Tomasz Grodzki ma w sprawie wystąpienia Jabłońskiego interweniować w rządzie.

„W debacie o polskiej dyplomacji senatorowie PO pytali m. in. o... LGBT. Tłumaczyłem im więc, że jeśli inspirują lub powtarzają kłamstwa o Polsce, ponoszą współodpowiedzialność za to, jak jesteśmy postrzegani. Dziś czytam, że ich »obraziłem« Twarz z otwartymi ustami – polecam sprawdzić jak to wyglądało” – napisał na Twitterze . Do wpisu załączył film, na którym słyszymy wystąpienie Jabłońskiego w Senacie.

źródło:
Zobacz więcej