RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Intensywny deszcz, śnieg, później znów lato na termometrach

Jak zacznie się październik? (fot. PAP/Mustafa Ozturk / Anadolu Agency0

Początek października będzie raczej chłodny, pomimo początkowo zanikających opadów deszczu. Jednak kolejne dni będą coraz cieplejsze, zwłaszcza weekend – wtedy spodziewana temperatura może wynieść nawet 25 st.

Wynik bliski rekordu. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 1552 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z danych resortu wynika, że w ostatniej...

zobacz więcej

W czwartek temperatura wyniesie od 11 st. na południu, około 15 w centrum, do 18 na północy.

Jak powiedział Polskiemu Radiu rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, prognozę powinny śledzić osoby, które będą korzystać z górskich szlaków.

– Szczególna uwaga dla tych, którzy wybierają się na wędrówki w Tatrach, tam cały czas będzie śnieg i deszcz ze śniegiem, niebezpieczny będzie wiatr, który będzie wiał do 60 km/h – powiedział.

Intytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi deszczami dla trzech województw. Alert pierwszego stopnia obowiązuje w woj.: małopolskim, śląskim i podkarpackim. Prognozuje się tam wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i miejscami wynoszącymi od 30 mm do 50 mm.

Z kolei alert drugiego stopnia obowiązuje w południowych powiatach województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Tam prognozuje się występowanie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym, które miejscami mogą wynieść od 70 mm do 90 mm.

Alert drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Kolejne dni będą coraz cieplejsze, zwłaszcza weekend – wtedy spodziewana temperatura może wynieść nawet 25 st.

źródło:
Zobacz więcej