RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Włochy: 1,3 mln miejsc pracy w turystyce zagrożonych

To wynik pandemii (fot. Reuters)

1,3 mln miejsc pracy w turystyce i powiązanych z nią branżach zagrożonych jest we Włoszech z powodu pandemii – alarmują stowarzyszenia przedstawicieli tego sektora. Odnotowują, że kryzys drastycznie odwrócił tendencję po rekordowo pozytywnym zeszłym roku.

Wnioski o pożyczki covidowe. WMARR zapewnia, że wyeliminowano boty

Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego poinformowała, że o tzw. pożyczki covidowe w ciągu 3 minut i 30 sekund aplikowało w środę rano 1522...

zobacz więcej

2019 r. zakończył się nadzwyczaj korzystnie pod względem zatrudnienia we włoskiej turystyce - przypomniano w raporcie na temat rynku pracy w tej branży, która do niedawna stanowiła 13 procent PKB.

W sprawozdaniu odnotowuje się, że tylko w sierpniu, a więc kulminacyjnym miesiącu wakacyjnym upływającym dotąd pod znakiem zapełnionych do ostatniego miejsca hoteli, a także w restauracjach zarejestrowano 44 mln godzin tzw. postojowego.

Od stycznia do maja, a więc do miesiąca obowiązywania licznych restrykcji i zamknięcia kraju, przyjęto do pracy sezonowej o 80 proc. osób mniej niż przed rokiem.

Ten czarny scenariusz został nakreślony mimo oznak ożywienia latem tego roku, gdy w szczycie sezonu wakacyjnego zanotowano duży napływ głównie włoskich turystów do nadmorskich kurortów. Jednak ta dziedzina w ogromnej mierze zależna jest od rynku międzynarodowego, a przybyszów z zagranicy było bardzo niewielu, zwłaszcza w historycznych miastach Włoch.

Przykładem jest Florencja, gdzie w sierpniu otwartych było 40 proc. hoteli. Przyjechało tam o 70 proc. mniej cudzoziemców niż w poprzednich latach, a krajowa turystyka nie zrekompensowała strat.

Prognozy na najbliższe miesiące – alarmują stowarzyszenia hotelarzy i restauratorów – też nie są lepsze. Szacuje się, że do grudnia zatrudnienie spadnie o 70 proc. Usługodawcy alarmują, że jesień będzie dla nich stracona, ponieważ zainteresowanie turystów jest minimalne.

źródło:

Zobacz więcej