RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Trzeba zrobić wszystko, by przywrócić honor małżeństwu i rodzinie”

Rodzina nie tylko, że nie jest odpowiednio ceniona, to jeszcze nie chce się jej rozumieć – mówił hierarcha (fot. Shutterstock/ Lucky Business)

– Trzeba zrobić wszystko, by na nowo przywrócić honor małżeństwu i rodzinie – apelował biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. w parafii św. Pawła w Bochni, podczas 25-lecia tamtejszego Oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Przypominając słowa papieża Franciszka, biskup mówił, że rodzina nie tylko, że nie jest odpowiednio ceniona, to jeszcze nie chce się jej rozumieć.

Andrzej Duda na Marszu dla Życia i Rodziny

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Marszu dla Życia i Rodziny, który w niedzielne południe wyruszył spod Placu Zamkowego w Warszawie i przeszedł...

zobacz więcej

– Widząc zagrożenia czyhające dziś na rodzinę, Franciszek przekonuje, jak dobrą, piękną i prawdziwą sprawą jest zakładanie rodziny, bycie rodziną dzisiaj. Jest ona niezbędna dla przetrwania świata i przyszłości ludzkości – podkreślił bp Jeż.

Biskup tarnowski mówił również w homilii o tym co mogą zrobić dziś kobiety i mężczyźni, matki i ojcowie, by chronić rodzinę.

– Po pierwsze, powinni na nowo odbudować swoją wspólnotę z Bogiem. On bowiem jest gwarantem silnej i zdrowej rodziny. Po drugie, małżonkowie muszą mieć dla siebie czas i muszą też mieć czas dla swoich dzieci. Nie można również wychowania dzieci oddawać wyłącznie w ręce tzw. ekspertów. Jest to pewnie dla wielu wygodne, by zrzucić na innych trudy wychowania własnych dzieci, niemniej jednak w dłuższej perspektywie ma to katastrofalne skutki – powiedział.

Bp Andrzej Jeż podkreślił, że podobnie jak trzeba z wysiłkiem budować materialny dom, tak też trzeba włożyć wiele starań, by zbudować żywy dom, którym jest rodzina. Wskazywał, że fundamentem takiego domu jest łaska sakramentu małżeństwa.

– Przekonano miliony ludzi, że etyka chrześcijańska odbiera im szczęście, że jest represyjna i nienowoczesna. Małżeństwa, które nie podejmują moralności przykazań, popadają często w serię niszczących procesów, a małżeństwa, które usiłują żyć Ewangelią, są silne, mocne, szczęśliwe, spełnione – dodał bp Andrzej Jeż.

źródło:
Zobacz więcej