RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kryzys branży lotniczej zagraża 46 milionom miejsc pracy. Jest raport

Linie lotnicze naciskają na rządy, by zrezygnowały z obowiązku przechodzenia kwarantanny (fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI)

Spowodowany pandemią kryzys branży lotniczej może doprowadzić do utraty pracy przez 46 mln osób – wynika z opublikowanego w środę raportu przygotowanego przez ten sektor. Przewidywania dotyczą też wszystkich powiązanych branż, takich jak turystyka czy logistyka.

KoronaBilans Przedsiębiorstw: mimo pandemii rośnie optymizm

Przedsiębiorcy nauczyli się żyć z koronawirusem i lepiej oceniają swoją bieżącą sytuację ekonomiczną – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów...

zobacz więcej

Przed pandemią sektor lotniczy, czyli m.in. linie lotnicze, lotniska i producenci samolotów, zatrudniał 11 mln osób. Z powodu kryzysu do początku 2021 r. pracę może stracić nawet 48 mln z nich – szacuje w swoim raporcie zrzeszająca przedsiębiorstwa branżowe organizacja Air Transport Action Group (ATAG).

Według obliczeń ATAG zagrożonych zwolnieniem jest ogółem 46 mln z 87,7 mln pracowników działów gospodarki, które pośrednio lub bezpośrednio zależą od sektora lotniczego. Raport wlicza tutaj osoby zajmujące się turystyką, logistyką, obsługą i zaopatrzeniem linii lotniczych oraz innymi usługami umożliwiającymi działanie globalnego systemu transportu.

„Spodziewając się, że w tym roku ruch pasażerski będzie o ponad połowę mniejszy niż w 2019 r. wiemy, że wiele miejsc pracy w transporcie lotniczym i w innych działach gospodarki, które są od niego zależne, jest zagrożonych” – przekazał dyrektor ATAG Michael Gill.

WHO: Kryzys związany z koronawirusem może się znacząco pogorszyć

Stan pandemii koronawirusa może się znacząco pogorszyć, jeśli wszystkie państwa nie będą przestrzegać podstawowych środków ostrożności dotyczących...

zobacz więcej

Ostrzeżenie organizacji pojawiło się po tym, gdy linie lotnicze obniżyły swoje prognozy ruchu na 2020 r. w związku z drugą falą pandemii Covid-19 i towarzyszącymi jej ograniczeniami w podróżach – zauważa agencja Reutera.

Linie lotnicze naciskają na rządy, by zrezygnowały z obowiązku przechodzenia kwarantanny i innych ograniczeń, obwiniając je za pogorszenie kryzysu w branży. Zamiast tego proponują przeprowadzanie szybkich testów na obecność koronawirusa na lotniskach – pisze agencja.

Według ATAG prawie całkowite zamknięcie ruchu lotniczego na kilka miesięcy, a także naprzemienne wprowadzanie i łagodzenie ograniczeń sprawi, że branża lotnicza powróci do wyników sprzed pandemii dopiero około 2024 r.

źródło:
Zobacz więcej