RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izraelski parlament przyjął prawo pozwalające rządowi ograniczać protesty

Przepis jest powszechnie postrzegany jako próba stłumienia protestów przeciwko premierowi Benjaminowi Netanjahu (fot. Amir Levy/Getty Images)

Izraelski parlament uchwalił w środę prawo pozwalające rządowi ograniczać protesty podczas obowiązującej w kraju kwarantanny – poinformowała agencja AP komentując, że jest to powszechnie postrzegane jako próba stłumienia protestów przeciwko premierowi. Przez całe lato tysiące Izraelczyków wychodziło na ulice, wzywając Benjamina Netanjahu do ustąpienia i protestując m.in. przeciwko jego polityce w walce z epidemią koronawirusa. Chodzi też o proces ws. zarzutów korupcyjnych.

Tłumy demonstrantów przed budynkiem parlamentu w Jerozolimie [WIDEO]

Tysiące Izraelczyków wyszły na ulice Jerozolimy, aby po raz kolejny zaprotestować przeciwko premierowi Benjaminowi Netanjahu, wobec którego toczy...

zobacz więcej

Nowe prawo pozwala rządowi na ogłoszenie trwającego tydzień stanu wyjątkowego, jeżeli uzna on, że wymaga tego sytuacja epidemiczna związana z epidemią koronawirusa. W tym okresie rząd mógłby zakazać obywatelom udziału w zgromadzeniach, w tym w protestach, odbywających się dalej niż kilometr od miejsca zamieszkania – relacjonuje agencja.

Przepis jest powszechnie postrzegany jako próba stłumienia protestów przeciwko premierowi Benjaminowi Netanjahu, które od ponad dwóch miesięcy co tydzień przyciągają pod jego rezydencję w Jerozolimie tysiące demonstrantów – pisze AP.

Domagają się oni rezygnacji premiera ze stanowiska w związku z toczącym się przeciwko niemu procesem o korupcję. Oskarżają go również o złe zarządzanie krajem podczas epidemii.

Netanjahu oświadczył, że protesty muszą się zakończyć z powodu zagrożenia zdrowia publicznego.

Netanjahu z zarzutem korupcji. Prokurator generalny postawił go w stan oskarżenia

Prokurator generalny Izraela postawił premiera Benjamina Netanjahu w stan oskarżenia. Zarzuca mu korupcję, defraudację, nadużycie urzędu i...

zobacz więcej

Izraelski premier jest oskarżony o korupcję, defraudację i nadużycie zaufania. Jego proces rozpoczął się pod koniec maja, grozi mu do 10 lat więzienia. Netanjahu zaprzecza wszystkim oskarżeniom, zarzucając mediom i organom ścigania zorganizowany atak na swoją osobę.

W całym Izraelu od 18 września obowiązuje ogólnonarodowa kwarantanna, mająca powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Zamknięte są szkoły, restauracje, centra handlowe i setki przedsiębiorstw. Ograniczenia pierwotnie miały obowiązywać do 11 października, ale władze zapowiadają, że zostaną przedłużone z powodu rosnącej liczby infekcji.

Od początku pandemii wirusem SARS-CoV-2 w Izraelu zakaziło się ponad 235 tys. osób; ponad 1,5 tys. zmarło – wynika z danych ministerstwa zdrowia. W kraju notuje się jedną z najwyższych na świecie liczbę nowych infekcji w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.

źródło:

Zobacz więcej